Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’da Ukrayna İşgalini Eleştiren Eski Valiye Gözaltı Kararı!

Bir dönem Yekaterinburg valiliği yapan Yevgeny Roizman'ın Ukrayna işgalini eleştirdiği için gözaltına alındığı öğrenildi. Detaylar haberde;
Rusya’da Ukrayna İşgalini Eleştiren Eski Valiye Gözaltı Kararı!
HABER GİRİŞ

Rus muhalif politikacı Yevgeny Roizman, Ukrayna’da devam etmekte olan savaşı eleştiren söylemleri nedeniyle evinde gözaltına alındı. Roizman, gözaltına alındığını sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile duyurdu.

Gözaltına alınma anları sosyal medya mecralarında yayılırken, Roizman’ın kamuflaj üniformalı maskeli görevliler tarafından götürüldüğü görüldü.

Roizman, Yasaya Aykırı Davranışları Nedeniyle Gözaltında!

Eski valinin gözaltına alınma gerekçisi olarak Rus ordusunun itibarını zedeleyici ifadeler kullanması gösterildi.

Rusya’nın önde gelen muhalif isimlerinden biri olan Roizman yaptığı açıklamada sadece tek bir cümle, “Ukrayna’nın işgali” sözünü kullandığı için bu muameleyi gördüğünü ifade etti.

Kendisine yöneltilen “Bunu nerede söyledin?” sorusuna ise “Her yerde söyledim ve şimdi de söylüyorum” yanıtını verdi.

GCM Yatırım Banner

“Savaşa Savaş Dedim!”

Roizman’ın, devlete ait haber ajansı RIA tarafından paylaşılan ikinci bir videoda ise gözaltına alınıp götürülürken şunları söylediği görüldü:

“İşin özü şu ki, ilkesel olarak savaşa savaş dedim. İşte bu kadar. Ne yazık ki, savunmam yok.”

Rusya’da “Savaş” ve “İşgal” Söylemleri Artık Suç

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından ortaya çıkan suç, beş yıla kadar hapis cezasını beraberinde getiriyor.

Yönetim, Ukrayna’daki eylemlerini “özel askeri operasyon” olarak nitelendiriyor ve insanlar “savaş” veya “işgal” kelimelerini kullanırlarsa Roizman gibi yargılanma riskiyle karşı karşıya kalıyor.

İnsan hakları avukatı Pavel Chikov, Telegram kanalıyla yaptığı açıklamada Rus mahkemelerinin şu ana kadar silahlı kuvvetlerin itibarını zedelediği iddiasıyla yaklaşık 3.500 davaya baktığını söyledi. Chikov’a göre olaya karışanların neredeyse tamamı suçlu bulundu.

Söz konusu yasa, ilk suçların para cezası ile cezalandırılabilecek “idari ihlaller” olarak muamele görmesine izin veriyor, ancak tekrar eden durumlar cezai kovuşturma riski taşıyor.

Muhalif siyasetçi Ilya Yashin ile eski devlet televizyonu gazetecisi ve savaş karşıtı protestocu Marina Ovsyannikova şu anda yasaya göre yargılanan isimler arasında yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.