Yatırım yapmaya başla!

Rusya’da Türk Bankalarına Baskın!

Rusya’da Türk Bankalarına Baskın!

Rus savaş uçağının yanlışlıkla vurulması sonucunda sıcak gelişmeler gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay Türkiye’nin bir Rus savaş uçağını hava sahamızı ihlal etmesi sebebiyle düşürmesinin ardından iki ülke arasında bir gerginlik başladı. Rusya’nın sunduğu ve Türkiye’nin yerine getirmekten kaçındığı şartlarla birlikte bu gerginlik tavan yaptı. Öyle ki bu gerginlikten Türk bankaları da nasibini aldı. Dün FSB ajanları Rusya’daki 4 Türk bankasına, kara para aklama baskını düzenledi.

Hürriyet’ten Hülya Güler’in haberine göre, Rusya Türk işçilerin çalışma izninin kaldırılmasından ithalatı kesmeye, birçok alanda ekonomik ambargo koymaya kadar hemen her alanda kısıtlama getirdi. Ancak bunların arasında bankacılık sektörü yoktu. Dün gelen haberle birlikte bu gerginliğin bankacılık sektörüne sıçradığı da görülmüş oldu. Rusya’nın İç İstihbarat Örgütü’nün (FSB) mali işlemler alanında uzman ekipleri dün 4 Türk Bankasında kara para aklama incelemesi yaptı. Dün öğle saatleri yapılan baskında bankaların tüm işlemlerinin tek tek incelendiği bildirildi.

Yapılan inceleme sonunda herhangi bir illegal işleme rastlanmadığı, banka yetkilileri tarafından merkezlerine bildirildi. Bu arada Ziraat’in bir şubesi, Garanti’nin Garanti Bank Moscov, Yapı Kredi’nin Yapı Kredi Bank Moscov, İş Bankası’nın İşBank ve Deniz Bank’ın Rusya’da şubeleri bulunuyor.

Rusya’dan gelen habere göre bu denetleme sadece Türk bankalarını kapsamamış. Türk bankalarının yanı sıra yaklaşık 20 Rus bankasına da aynı operasyon düzenlenmiş. Aynı şekilde Rus bankalarında da kara para aklama konusunda herhangi yasa dışı bir işleme rastlanmamış. Yaşanan bu durumla ilgili kamuoyunun genel yorumu ise “Amaç Türk bankalarını ve iş adamlarını taciz etmek. Kara para incelemesi bahanesiyle bankaları rahatsız ediyorlar,” şeklinde oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum