Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’da Kripto Madencileri Şebekenin Yüzde 2’sini Tüketiyor

Rusya’da kripto para madenciliği düzenleme açısından gri bölge kapsamına girerken, toplam elektrik tüketimine etkisi değerlendirildi.
Rusya’da Kripto Madencileri Şebekenin Yüzde 2’sini Tüketiyor
HABER GİRİŞ

Hükümet tarafından yapılan son tahminlere göre, kripto madencileri Rusya’daki toplam elektrik tüketiminin yüzde ikisini oluşturuyor.

Kripto madenciliği endüstrisinin enerji tüketim payı, Rusya’nın küresel Bitcoin (BTC) madencilik hash oranı payında ilk üçten düşmesinden sonra toparlanma belirtileri göstererek ülkenin tarım sektörünü aştı.

Rusya’nın Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Vasily Shpak, madencilik endüstrisinin kanun kapsamına alınması çağrısında bulundu.

Shpak açıklamasında, “Ülkemizdeki genel elektrik üretimi haritasında madenciliğin ne kadar olduğunu biliyor musunuz? Yüzde 2’den fazla. Bu, tarım için elektriğin maliyetinden daha fazladır. Madenciliği bu anlamda bir endüstriyel faaliyet olarak görmemek mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Madencilik Sektörü Düzenlenmiş Değil

Rusya’daki kripto madenciliği düzenleyici eksiklikler nedeniyle gri bölge kapsamına giriyor. Yasaklı olmamasına rağmen düzenlenmemesi de sektöre dahil olanlar için risk oluşturuyor.

GCM Yatırım Banner

Kripto madenciliği endüstrisini düzenleme çağrıları, ülkedeki yasa koyucuların kripto madenciliği faturasının güncellenmiş bir versiyonunu tanıtmasının ardından geldi. Güncellenen yasada iki alt bölümü kaldırdı.

Bitcoin madenciliği hash oranı payı
Kaynak: CBECI

Bunlar maden işletmecilerinin özel bir sicile katılma zorunluluğu ve kayıt yaptıran herkes için bir yıllık vergi affı oldu. Rusya Merkez Bankası ise ülkedeki madencilik operasyonlarının yasaklanması çağrısını sürdürüyor.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’nin (CBECI) son raporuna göre, Rusya’nın BTC madencilik hash oranı payı Kazakistan, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin gerisinde kalarak yüzde 4,55’e düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.