Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Dövize Müdahale Kararı: Satışlar Azaltılıyor

Rusya Maliye Bakanlığı, gelecek aya kadar döviz satışlarını azaltma kararı aldı. Detaylar geliyor…
Rusya’dan Dövize Müdahale Kararı: Satışlar Azaltılıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Maliye Bakanlığı, Temmuz ile 4 Ağustos arasında günlük 1,7 milyar ruble (18,9 milyon dolar) değerinde döviz satacağını bildirdi. Birkaç aylık bir aradan sonra Rusya, Ocak ayında döviz müdahalelerine yeniden başladı.

Maliye Bakanlığı, piyasadaki düzenli döviz satışlarının önümüzdeki ay toplam 34,9 milyar ruble olacağını söyledi. İlgili ankete katılan analistler, satışların toplam 57 milyar ruble olacağını tahmin ediyordu.

Bir önceki dönemde, 6 Haziran ile 7 Temmuz arasında bakanlık, düşen petrol ve gaz gelirlerini telafi etmek için 74,6 milyar ruble değerinde döviz satışı gerçekleştirmişti.

Hükümet, Batı yaptırımları nedeniyle gelirleri bu yıl azalan Rusya’nın hayati önem taşıyan petrol ve gaz ihracatından elde edilen kazançlardaki açıkları kapatmak ve fazla olması durumunda rezerv oluşturmak için forex müdahaleleri yürütüyor.

Maliye Bakanlığı, Haziran ayı petrol ve gaz gelirlerinin planlananın 30,3 milyar ruble altında olduğunu bildirdi. Temmuz ayında federal enerji gelirlerinden 4,5 milyar rublelik bir açık beklendiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Azalan gelirler ve artan harcamalar, Rusya’nın Ocak-Mayıs bütçe açığını şimdiden 2023’ün tamamı için hedeflenenden yüzde 17 daha yüksek olan 3,41 trilyon rubleye taşıdı. Moskova bu durum nedeniyle, Ukrayna’daki askeri saldırısını sürdürürken daha fazla mali baskı hissetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın