Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Yaptırımlarının Batıya Zarar Vereceğinden Emin

Savaşın gölgesinde batılı ülkeler ile Rusya arasındaki karşılıklı yaptırımlar artarak devam ediyor. Rusya bu bağlamda batılı ülkelere meydan okudu.
Rusya Yaptırımlarının Batıya Zarar Vereceğinden Emin
Yorum

Rusya ve Ukrayna savaşında 14 gün geçti ve çatışmaların yanı sıra, karşılıklı olarak ağır ekonomik yaptırımlar geliyor. Rusya, Batı’yı, yaptırımlara karşı hızlı ve en hassas bölgelerinde hissedilecek geniş bir yanıt üzerinde çalıştığı konusunda uyardı.

Son günlerde uygulanan yaptırımlar Rusya ekonomisi üzerinde çok ağır bir etki yarattı. Ülkenin 1991’de Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana en büyük mali kriz ile karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Dışişleri bakanlığının ekonomik işbirliği dairesi direktörü Dmitry Birichevsky, “Rusya’nın tepkisi, belirlenen hedeflere karşı hızlı, düşünceli ve duyarlı olacaktır.” açıklamasında bulundu.

Rusya aleyhine gelen son büyük yaptırım, petrol ithalatının durdurulmasına yönelik oldu. ABD Başkanı Joe Biden dün açıklamasında, Rusya’dan petrol ve doğal gaz ithalatını durduracaklarını söyledi.

Rusya bu haftanın başlarında, ABD ve Avrupa Birliği’nin Rusya’dan ham petrol ithalatını yasaklaması halinde petrol fiyatlarının varil başına 300 doların üzerine çıkabileceği konusunda uyarmıştı.

Avrupa’nın yılda yaklaşık 500 milyon ton petrol tükettiğine dikkat çeken Rusya, bunun yaklaşık yüzde 30’unu kendisi ihraç ediyor.

Batılı ülkeler ekonomik anlamda Rusya’ya çok ağır yaptırımlar uyguladı. Dünyanın önde gelen markaları, ülkede vermiş olduğu hizmetleri askıya alıyor. Bu durum Rus rublesinin tarihi düşüşler yaşamasına neden oluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu