Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Yaptırımlar Nedeniyle Bazı Çevre Projelerini Erteledi

Rusya, ekonomisini koruma ve istikrar için aldığı yeni tedbiri açıkladı. Hava kirliliğini önleyici bazı projeler 2 yıl ertelendi.
Rusya Yaptırımlar Nedeniyle Bazı Çevre Projelerini Erteledi
Yorum

Rusya, doğu Ukrayna’daki iki halk cumhuriyetinin bağımsızlığını tanıma kararından bu yana sayısız yaptırıma maruz kaldı. Rus askerlerinin 24 Şubat’ta Ukrayna topraklarına girmesiyle, yaptırımların şiddeti artırıldı.

Temelde hepsi Rusya ekonomisini ve Putin hükümetine yakın isimleri hedef alırken, savaş fonlarının da kesilmesi amaçlandı. Birçok şirketin Rusya pazarından çekilmesi, bankacılık ve ihracat sektörüne uygulanan birçok yaptırım nedeniyle, hükümet koruma önlemleri almaya başladı.

Elde edilen bilgiye göre çevresel projelerin 1-2 yıl ertelenmesine karar verildi. Bu doğrultuda kirletici emisyon kotası tahsis deneyinin tamamlanacağı tarih olan 31 Aralık 2024, 31 Aralık 2026’ya kaydırıldı.

Kirletici emisyon kotası tahsisi deneyi 1 Ocak 2020’de başlarken, araştırmaya eklenen şehirler; Bratsk, Krasnoyarsk, Lipetsk, Magnitogorsk, Mednogorsk, Nijniy Tagil, Novokuznetsk, Norilsk, Omsk, Chelyabinsk, Cherepovets ve Chita olmuştu.

Yapılan çalışma sonucunda havayı kirleten emisyonların 2024 yılına kadar yüzde 20 oranında azaltılması bekleniyor. Ek olarak 300 işletmenin kapsamlı çevre izinleri için başvurabileceği son tarih olan 31 Aralık 2022 de 31 Aralık 2024’e ertelendi.

Rusya batı yaptırımlarının her ne kadar kendilerini etkilemeyeceğini söylese de aldığı tedbirlerle durumun böyle olmadığını gösteriyor. Çarşamba günü dostane olmayan ülkelere ait şirketlerin kamulaştırılmasına karar verildiği bildirilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu