Yatırım yapmaya başla!

Rusya VPN Sağlayıcılarına Yerel Kanunlara Uymaları Yönüne Mektup Gönderdi

İnternetin sansürlendiği ülkelerden biri olan Rusya’da hükümet, VPN sağlayıcılarını yerel kurallara uymaları yönünde uyardı.
Rusya VPN Sağlayıcılarına Yerel Kanunlara Uymaları Yönüne Mektup Gönderdi

İnternet artık dünyada vazgeçilmez bir teknoloji olmasına rağmen kimi ülkelerde çeşitli sansür uygulamalarına maruz kalabiliyor. Tabi akıllara yasak uygulayan ülkeler arasında ilk olarak Çin geliyor. İnternet sitelerine yaptırım uygulandığı bir diğer ülke ise Rusya olmakta. Ancak kullanıcılar yerel bölgede uygulanan sansür uygulamalarını çeşitli yöntemler ile delmeyi başarıyor.

Burada akıllara ilk olarak VPN uygulamaları gelmekte. Kullanıcıları başka bir ülkeden bağlantı kuruyormuş gibi gösteren bu uygulamalar ile yasaklı web sayfalarına girmek mümkün olmakta. Rus yetkililer ülke genelinde faaliyet gösteren VPN sağlayıcılarını kendi kurallarına uymaları yönünde uyardı. Kremlin ülkedeki 10 VPN sağlayıcısına özel mektup gönderdi.

VPN Sağlayıcılarına 30 Gün Süre Verildi

VPN Sağlayıcılarına 30 Gün Süre Verildi

Kremlin iletişim gözetmeni Roscomnadzor, ülkede faaliyet gösteren VPN sağlayıcılarına yerel kurallara uymaları yönünde mektup gönderdiğini açıkladı. 10 ayrı VPN sağlayıcısına gönderilen mektupta, Kremlin’in almış olduğu kararlara uymaları gerektiği ifade edilirken, gerekli düzenlemeleri yapmak için 30 gün süre tanındığı belirtildi.

Mektup gönderilen şirketlerden birisi ise dünyaca ünlü Kaspersky Lab oldu. Mektup gönderilen 10 VPN uygulaması arasında Rusya’da faaliyet gösteren tek şirket Kaspersky olmakta. Diğerleri yabancı internet firmaları tarafından hizmete sunulmakta. Ancak Rus yönetimi mektup gönderilen tüm VPN sağlayıcılardan kurallara uyulmasını talep ediyor aksi takdirde uygulamaların ülke genelindeki faaliyetinin yasaklanacağını belirtiyor.

Yaşanan bu gelişme Rusya’nın VPN sağlayıcılara karşı aldığı ilk tavır değil. Daha önce 2017 yılında da VPN uygulamalarını yasaklama kararı almıştı. Kremlin, VPN sağlayıcılardan kendi hükümet sistemine kayıt olmasını talep ediyor. Bu sistemde ülkede faaliyet gösteren güvenlik hizmetleri ve pek çok firma yer alıyor. Aktif bir şekilde kullanılan VPN uygulamalarının Rusya’daki geleceği nasıl şekillenecek önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum