Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya ve Ukrayna Heyetleri Bu Hafta Türkiye’de Buluşuyor

Ukrayna'nın müzakere heyetinde bulunan David Arakhamia, tarafların bu hafta Türkiye'de yüz yüze görüşeceğini açıkladı. Detaylar geliyor...
Rusya ve Ukrayna Heyetleri Bu Hafta Türkiye’de Buluşuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rsuya ile Ukrayna arasında savaş devam ediyor ve bölgedeki çatışmalar nedeniyle çok sayıda insan hayatını kaybediyor. Bir yandan da heyetler arasında müzakelere süreci yürütülüyor. Bugüne kadar taraflar arasında yapılan görüşmelerde anlamlı bir sonuca ulaşılabilmiş değil

Durum böyleyken müzakere sürecine dair yeni bir gelişme yaşandı. Rusya-Ukrayna arasındaki müzakerelerde Kiev Yönetimi’ni temsil eden David Arakhamia, sosyal medya hesabından, bu hafta içerisinde heyetlerin Türkiye’de görüşeceğini söyledi. Arakhamia açıklamasında, “28-29 Mart’ta heyetleriyle Türkiye’de yüz yüze görüşeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ukraynalı müzakereci, yarın başlayacak olan görüşmelerin nerede yapılacağına dair bir ayrıntı vermedi. Türkiye savaşın başladığı günden bu yana iki tarafla da görüşmeler yürütüyor ve barış çağrısında bulunuyor.

Geçtiğimiz haftalarda Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları, Lavrov ve Kuleba, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katılımıyla Antalya’da düzenlenen Diplomasi Forumu’nda bir araya gelmişti. Yapılan görüşmelerden net bir sonuç çıkmamıştı.

Taraflar bu zirvenin ardından Belarus’ta yeniden bir araya gelse de, Ukrayna tarafından görüşmelerin zorlu geçtiği kaydedilmişti.

Sivil Kayıplar Artıyor

Müzakere sürecinde bu gelişmeler  yaşanırken, Ukrayna’da çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Gelen haberler sivillere dair kayıpların sayısının arttığı yönünde.

Birleşmiş Milletler insan hakları ofisi son açıklamasında, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına başlamasından bu yana şu ana kadar 1.119 sivilin öldürüldüğünü ve 1.790 kişinin yaralandığını bildirdi.

Çatışmaların devam etmesi nedeniyle, bazı bölgelerden gelen raporların geciktiğini ve gerçek zaiyatın açıklanan rakamlardan daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu