Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, Vatandaşlarının Hakkını Korumak için Tedbirleri Artırdı

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda Rus düşmanlığına dikkat çekilirken, yurt dışındaki vatandaşların hakları savunuldu.
Rusya, Vatandaşlarının Hakkını Korumak için Tedbirleri Artırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rus vatandaşlarının ve yabancı ülkelerdeki yurttaşların haklarının ihlaline ilişkin rapor yayımladı.

Bu konunun daha önce de bakanlığın önemli gördüğü başlıklar arasında yer aldığı ancak Ukrayna’daki özel askeri operasyonun ardından ortaya çıkan Rus düşmanlığı nedeniyle aciliyet kazandığı belirtildi.

Rusların yurt dışında en geniş ihlal ve taciz yelpazesiyle karşı karşıya kaldığı, Şubat ayının sonundan bu yana, Batılı ülkelerde hukuk alanının ötesine geçen birçok farklı olay yaşandığı aktarıldı.

Bunların; Rus makamlarını kınama, işten çıkarma, ülke içi ayrımcılık, bankacılık ve tıbbi bakım hizmetlerinin engellenmesi, konut kiralama sözleşmelerine aykırı olarak tahliye etme, dükkanlarda, kafelerde ve restoranlarda Ruslara hizmet vermeyi reddetme, bazı eyaletlerde Rusça konuşan nüfusa karşı fiziksel saldırganlık gibi durumlar olduğu sıralandı.

Yapılan bu davranışların sadece etnik Rusları değil, Ukraynalılar da dahil olmak üzere diğer milletlerin temsilcilerini de etkilediği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Eşi benzeri görülmemiş Rus düşmanlığının yakından izlendiği, bunlara yanıt vermek için yurttaşlarla özel iletişim kanalları düzenlendiği açıklandı. Yardım hattı kanallarının Rossotrudnichestvo ve Rusya Barolar Birliği tarafından oluşturulan birçok uygulama ve haberci ile birlikte çalıştığı kaydedildi.

Kiev’in Nazi Özü Gizlenmek İsteniyor

Rusofobi kampanyasının hızlanmasıyla birlikte Rus topluluklarının ulusal hafızasını, tarihlerini silme çabalarının yoğunlaştığı, yerel makamların kültürlerini korumak ve Rusça konuşan sakinler için uygulanan yapay kısıtlamalar hakkında önlem uygulamaya başladığı kaydedildi.

Kiev rejiminin Nazi özünü uluslararası toplumdan gizlemek için çaba sarf edildiği belirtilen açıklamada, Ukrayna’daki operasyon başlamadan önce var olan sorunların hala devam ettiğine dikkat çekildi.

Rus gazetecilerin veya Rus medyasını temsil eden gazetecilerin faaliyetlerini engelleyen birçok olay olduğu ifade edilirken, “Yabancı ülkelerin liderlerinin dikkatini bu suçlara çekmek ve uluslararası yasal yükümlülüklerini yerine getirmelerini talep etmek için Ruslar ve Rusça konuşan vatandaşlar arasındaki durumun gelişimini izlemeye ve herhangi bir ayrımcılık belirtisine ilişkin verileri kaydetmeye devam edeceğiz.” açıklamasına yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.