Yatırım yapmaya başla!

Rusya Ulusal İnternet Ağı RuNet’i Yurt Dışına Kapatmayı Test Etti

Rusya’nın bir süredir üzerinde çalıştığı yerel internet ağının test aşaması başarıyla tamamlandı.
Rusya Ulusal İnternet Ağı RuNet’i Yurt Dışına Kapatmayı Test Etti

Dünyanın en büyük ülkelerinden birisi olan Rusya, son dönemde internet ağına yönelik yaptığı düzenlemeler ile gündeme gelmeye devam ediyor. Hükümet geçtiğimiz günlerde ülkeye girecek teknoloji ürünlerinin tamamında yerel yazılım seçeneğini şart koşacağını açıklamıştı. Bu düzenleme sonrası özellikle Apple ürünlerinin ülke pazarındaki seyrinin asıl şekilleneceği merak konusu olmuştu. Bununla beraber internet altyapısının daha etkin korunması adına ülkede yeni düzenlemeler yapılıyor.

Geçtiğimiz günlerde ülkenin internetini dünyanın geri kalanından ayırma amaçlı bir yasayı uygulamaya koyan Rusya hükümeti, bu hizmete yönelik testlerini de gerçekleştirmeye başladı. Yapılan ilk testin ise başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği hükümet tarafından duyuruldu. Bir haftalık süre içerisine yayılan testlerde ülkenin belirli kurumlarının dışarıya olan bağlantısı kesildi.

Rusya İnternet Bağımlılığını Kesiyor

Rusya İnternet Bağımlılığını Kesiyor

Rusya’da uygulamaya konan düzenleme sonrası internetin küresel ağa kapatılmasına dair testler yapılmaya başlandı. Geçtiğimiz haftadan bu yana yapılan testlerde Rus devlet kurumları ve yerel internet servis sağlayıcıları üzerinde denemeler yapıldı. Ülkenin kendi internet ağı olan RuNet altyapısının küresel internet ağı ile bağlantı kesildi ve ülkedeki resmi kurumlar bu şekilde bağlantı kurdu. Amaç ülkenin küresel internet olmadan kendi bağlantısını sağlayabilmesi olarak belirleniyor.

Yapılan testlerin başarıyla gerçekleşmesi ile beraber Rusya’nın yerel internet ağı RuNet, dünyanın en büyük intraneti olarak kayıtlara geçmiş oldu. Hükümetten yapılan test ile ilgili çok fazla detay verilmezken, olası siber saldırılara karşı çeşitli simülasyonların gerçekleştirildiği belirtiliyor. Başarı ile gerçekleşen test sonras Dijital Kalkınma, Haberleşme ve Kitle İletişim Bakanlığı yetkililerinden Alexei Sokolov önemli açıklamalarda bulundu.

Testler Başarılı Oldu

Testler Başarılı Oldu

Sokolov açıklamasında testerin başarı ile tamamlandığının altını çizerek, “Genel olarak, hem yetkililerin hem de telekom operatörlerinin olası risklere ve tehditlere etkin bir şekilde yanıt vermeye, internetin ve Rusya’daki birleşik telekomünikasyon ağının işleyişini sağlamaya hazır oldukları ortaya çıktı.” ifadelerine yer verdi.

Rus yönetimi aslında bu testleri geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde gerçekleştirmeyi planlıyordu. ancak yasa tasarısının onay sürecinin gecikmesi nedeniyle bu tarihe kadar sarkmış oldu. Gerçekleştirilen testlerin devam edeceğin ve önümüzdeki yıl içerisinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e sunulacağı belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum