Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, Ukrayna’daki Demiryolu Saldırılarından Sonuç Alamadı

Rusya savaşın başından bu yana Ukrayna’nın raylı sistemlerini hedef alsa da, istediği başarıyı elde edemedi.
Rusya, Ukrayna’daki Demiryolu Saldırılarından Sonuç Alamadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya 24 Şubat tarihinden itibaren Ukrayna’ya yönelik çok yönlü bir saldırı başlattı. Bu saldırıların bir parçası olarak ülkedeki demiryolu sistemleri Rusya ordusu tarafından hedef alındı.

28 Nisan’da meydana gelen ve iki kişinin yaralanmasına neden olan saldırı, Avrupa, Rusya ve Asya’yı birbirine bağlayan önemli bir ağ merkezi oluşturan demiryolu hatlarının birleştiği yere güç sağlayan bir elektrik trafo merkezini hedef almıştı.

Ukraynalı yetkililer, hasarın hızla onarıldığını ve kalıcı bir tahribat olmadığını belirtiyor. Kiev ile güneydeki Odesa limanı arasında hareket eden trenler, yolcuları başkentin 75 km güneyindeki 45.000 kişilik bir kasaba olan Fastiv’deki istasyona bırakıyor.

Yetkililer, saldırının, kısmen Batı tarafından sağlanan silahların demiryolu teslimatlarını felç etmeyi ve ayrıca doğu ve güneyde savaşan Ukrayna güçlerini destekleyen takviyeleri amaçlayan, altyapıya yönelik artan bir Rus saldırısının parçası olduğunu belirtiyor.

Demiryolları Ülkenin Sembolü Oldu

Demiryolları Ülkenin Sembolü Oldu

GCM Yatırım Banner

Şimdiye kadarki saldırılarda, Rusya’nın bu çabaları başarısız oldu ve devlete ait demiryollarını ülkenin direncinin önde gelen sembolü haline getirdi.

Ukrayna’nın en büyük işvereni olan demiryollarının CEO’su olarak trenleri çalıştıran eski bir yatırım bankacısı olan 37 yaşındaki Oleksandr Kamyshin, “En uzun gecikmemiz bir saatten az oldu” diye konuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı, demiryollarına güç sağlayan Ukrayna tesislerinin füze saldırıları tarafından hedef alındığını belirtirken, Ukraynalı yetkililer, raylı sistemin sadece askeri tedarik için değil, ekonomik ve sosyal nedenlerle de vurulduğunu söyledi.

Trenler savaş başladığından bu yana, ülkenin daha güvenli bölgelerine veya yurt dışına kaçan milyonlarca sivilin tahliye edilmesinde önemli rol oynadı.

1000 istasyondan bazılarına yönelik Rus saldırıları, Nisan ayında doğudaki Kramatorsk kentindeki istasyona düzenlenen bir saldırıda öldürülen düzinelerce sivil de dahil olmak üzere çok sayıda sivilin ölmesine neden oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.