Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: Ukrayna’dan Tahıl İhracı Mayınlar Temizlenirse Yapılabilir

Rusya Savunma Bakanı, ele geçirilen limanlar üzerinden tahıl sevkiyatının yeniden başlayabileceğini söyledi.
Rusya: Ukrayna’dan Tahıl İhracı Mayınlar Temizlenirse Yapılabilir
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın bir sonucu olarak küresel boyutta gıda krizi yaşanabileceğine dair endişeler arttı. Ukrayna limanlarının Rusya’nın kontrolüne geçmesi, tahıl ihracatına kesinti yaşanmasına neden oluyor.

Rusya’dan yapılan açıklamada, ele geçirilen Azak Denizi’ndeki iki büyük Ukrayna limanının tahıl sevkiyatını yeniden başlatmaya hazır olduğunu bildirdi. Kremlin bunun olması için Ukrayna’nın kıyı şeridindeki mayınları temizlemesi gerektiğini vurguladı.

Engellenen İhracat Fiyatları Artırdı

Rusya, yaklaşık 15 hafta süren savaşta Ukrayna kıyılarının büyük bir bölümünü ele geçirdi ve savaş gemileri Karadeniz ve Azak Denizlerini kontrol ederek Ukrayna’nın tahıl ihracatını engelliyor ve bu da fiyatların artmasına neden oluyor.

Ukrayna ve Batı, Moskova’yı gıda kaynaklarını silahlandırmakla suçluyor. Rusya durumdan dolayı Ukrayna mayınları ve kendi ekonomisine yönelik uluslararası yaptırımlardan sorumlu tutuyor.

Savunma Bakanı Sergei Shoigu, üç aylık bir Rus kuşatmasının ardından yıkılan Berdyansk ve Mariupol limanlarının operasyonlarına yeniden başladığını söyledi. Shoigu açıklamasında, “Mariupol limanının mayın temizleme işlemi tamamlandı. Normal bir şekilde çalışıyor ve ilk kargo gemileri yanaştı.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

20 milyon tondan fazla tahıl Ukrayna’da sevk edilmeyi bekliyor ve Devlet Başkanı Volodimir Zelenski bunun sonbahara kadar 75 milyona çıkabileceğini belirtiyor. Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Ukrayna’nın tahıl ihracatının gerçekleşmesi için hala kıyılarını temizlemesi gerektiğini söyledi.

Mayınlar Temizlenmeli

Peskov, mayınların temizlenmesi halinde kontrol edilen gemilerin limanlara girmesine, tahıl yüklemesine ve uluslararası sulara çıkmasına izin verilebileceğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler, Ukrayna limanlarından tahıl ihracatının nasıl yeniden başlatılacağı konusunda Kiev ve Moskova temaslarda bulunuyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un da bu konuyla ilgili bugün Türkiye’ye gelmesi ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.