Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya, Ukrayna’da Nükleer Santralin Elektrik Hattını Hedef Aldı

Rusya, Avrupa'nın en büyük nükleer santralindeki elektrik hatlarını bombaladı. Ayrıntılar geliyor...
Rusya, Ukrayna’da Nükleer Santralin Elektrik Hattını Hedef Aldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, bölgedeki çatışmalar ile devam ediyor. Son olarak Avrupa’nın en büyüğü olan Zaporizhzhia nükleer santralindeki elektrik hatlarının bombalandığı açıklandı.

Ukraynalı teknisyenler tarafından işletilmeye devam eden santralin tesislerinde yangın çıktığı ve reaktörlerin güvenli çalışması için gerekli gücün kesildiği bildirildi.

Ukrayna’nın devlet nükleer enerji şirketi Energoatom, Rusya’nın santrali bombaladığını, ancak tesisin hala çalışır durumda olduğunu ve herhangi bir radyoaktif sızıntı tespit edilmediğini duyurdu.

Santrali Zaporizhzhia termik santraline bağlayan 330 kilovatlık yüksek voltajlı bir elektrik dağıtım hattında meydana gelen hasar nedeniyle reaktörlerden birinin şebekeden ayrılmasına karar verildiği belirtildi.

Enerhodar ve yakındaki nükleer santral, Mart ayı başlarında işgalci Rus birlikleri tarafından ele geçirildi ve cephe hattına yakın durumda.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken geçtiğimiz günlerde Moskova’yı nükleer santrali, güçleri için bir kalkan olarak kullanmakla suçlamıştı. Rusya’yı elektrik santralinin yakınındaki mevzileri bombaladığını söylemişti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, uluslararası toplumu nükleer santrali Ukrayna kontrolüne bırakmaya, acil olarak Rusya’yı zorlamak için önlemler almaya çağırdı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı başkanı bu hafta, tesisle temasın kırılgan olduğunu belirterek, bir tehlike kaynağı olup olmadığını belirlemek için erişim talebinde bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu