Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, Ukrayna’da ABD’li Asker Görmek İstemiyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zakharova, Ukrayna’da savaşan ABD’li askerler için uyarıda bulunarak, amacın savaşı uzatmak olduğunu söyledi.
Rusya, Ukrayna’da ABD’li Asker Görmek İstemiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün itibarıyla dört ayını geride bırakan Rusya-Ukrayna savaşı büyük kayıplarla devam ediyor. Güncel verilere göre savaşta her iki taraftan olmak üzere toplamda 47 bin kişi hayatını kaybetti, 15 milyon insan yerinden oldu.

Batılı ülkeler Ukrayna’nın Rus saldırılarına karşı mücadelesine destek olmak için on milyarlarca dolarlık silah yardımı yaptı. Bu hamleler ise Rusya tarafından, savaşın devam ettirilmesinin istendiği yönünde yorumlandı.

Bunun yanında Ukrayna’nın bağımsızlığına destek olmak için giden farklı uyruktan askerler veya siviller de son dönemde sıklıkla duyduğumuz haberler arasında yer alıyor.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, ABD vatandaşlarının Ukrayna’da, Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’ndeki düşmanlıklara katılmak üzere askere alınması hakkında konuştu.

Amerikan medyasından aldığı bilgileri aktaran Zakharova, Rusya’nın başlattığı askeri operasyonun başından bu yana yaklaşık 20 bin ABD’linin Kiev’e yardım etmeye hazır olduğunu bildirdiğini söyledi. Bunların 6 bininin resmi olarak başvuru yaptığı bilgisini de paylaştı.

GCM Yatırım Banner

ABD Sınır ve Gümrük Servisi’nin raporuna atıfta bulunan Rus sözcü, Ukrayna’ya giden Amerikalılar arasında kendilerini sözde taraftar olarak gösteren çok fazla kişi olduğunu belirtti. Bunların neo-Nazi oluşumlarına katılacağını iddia etti.

ABD makamlarının bu tür faaliyetlere ses etmeyerek Ukrayna krizini çözmekle ilgilenmediğini gösterdiğini, tam tersi şekilde çatışmayı körüklemeye çalıştıklarının bir kanıtı olarak gördüklerini sözlerine ekledi.

Tüm bu gelişmeler doğrultusunda, ABD’den kendi vatandaşlarının yaşamı ve güvenliği için tehdit oluşturan, diplomatik statüye aykırı ve öngörülemez bu faaliyetleri durdurmalarının şiddetle talep edildiğini açıkladı.

Rusya ABD’li ve İngiliz Askerlerini Yakalamıştı

Geçtiğimiz günlerde Rus birlikleri Aiden Aslin ve Shaun Pinner adındaki iki İngiliz askeri ile Alexander Drueke ve Andy Huynh adındaki iki Amerikan askerini yakaladı.

Zakharova, Nisan ayında yakalanan ve idam cezasına çarptırılan İngiliz askerlerinin paralı askerler olduğunu söylemişti. Londra hükümetine defalarca bilgi verilmesine rağmen askerlerin aileleriyle temasa geçmediklerini belirtmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov ise ABD’li askerlerin akıbetine mahkemenin karar vereceğini, idamla cezalandırılıp cezalandırılmayacaklarının belli olmadığını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.