Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: Ukrayna Yabancı Gemilerin Çıkışına İzin Vermiyor

Rusya'nın Ukrayna'daki İnsani Yardım Müdahale Merkezine başkanlık eden isminden, yabancı gemilerin çıkışı için Kiev’e baskı çağrısı.
Rusya: Ukrayna Yabancı Gemilerin Çıkışına İzin Vermiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna savaşı 50. gününe girerken, Rusya ile karşılıklı suçlamalar da devam ediyor. Özellikle sivillerin tahliyesi ve güvenli yerlere erişimi konusunda her iki ülkede birbirine engel olduğunu iddia ediyor.

Rusya Ulusal Savunma Yönetim Merkezi Başkanı Albay General Mizintsev’den ise gemiler hakkında bir açıklamada geldi. Rus haber ajansının aktardığı bilgiye göre Mizintsev, Ukraynalı yetkililerin yabancı gemilerin Ukrayna limanlarından güvenli bir şekilde çıkışını sağlamayı reddettiğini söyledi.

Açıklamasında, “Kiev makamları, yabancı gemilerin toplantı alanına güvenli çıkışı sorununu çözmek için devletlerin ve armatör şirketlerin temsilcileriyle hâlâ iş birliği yapmaktan kaçınıyorlar. Uluslararası Denizcilik Örgütü’nde, Ukrayna’nın temsilcileri güvence altına alma konularını tartışmayı reddediyorlar.” ifadesine yer verdi.

Rusya’nın Ukrayna’daki İnsani Yardım Müdahale Merkezine başkanlık eden Mizintsev, 18 ülkeden 76 yabancı geminin Ukrayna limanlarında mahsur kaldığını belirtti.

Ukrayna askeri birliklerinin iç ve kara sularında neden olduğu bombardıman ve yüksek mayın tehdidi nedeniyle, gemilerin açık denize açılamadığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın Karadeniz, Azak Denizi ve Akdeniz’de sivil seyrüseferi sağlamak için büyük çaba sarf ettiğini sözlerine ekleyen isim, Rus silahlı kuvvetlerinin her gün 08.00 – 19.00 saatleri arasında insani deniz yolu açtığını belirtti.

Güzergahın 80 deniz mili uzunluğunda ve üç deniz mili genişliğinde olan Ukrayna karasularından güneybatı yönünde güvenli bir şerit olduğunu söyleyen Mizintsev, “İngilizce ve Rusça mesajlar, deniz insani yardım koridorunun işleyişi hakkında ayrıntılı bilgi iletmek için 14 ve 16 uluslararası kanalda VHF radyosunda her 15 dakikada bir yayınlanmaktadır.” dedi.

Ukrayna’nın mayınlarının sürüklenmesi nedeniyle Karadeniz’deki mayın tehlikeleri konusunda uluslararası topluma uyarıda bulundu. Bunun yanında Ukrayna limanlarından yabancı gemilerin engellerinin kaldırılması için Kiev’e baskı yapılması çağrısı yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.