Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya ve Ukrayna Arasındaki Transit Doğal Gaz Sözleşmesi İmzalanan Anlaşmayla Uzatıldı

Gazprom Başkanı Miller, Rusya ve Ukrayna'nın transit doğal gaz sözleşmesinin uzatılmasına ilişkin bir anlaşmaya vardığını duyurdu.
Rusya ve Ukrayna Arasındaki Transit Doğal Gaz Sözleşmesi İmzalanan Anlaşmayla Uzatıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rus ve Ukraynalı yetkililer Viyana’da 5 gündür süren görüşmeleri sonlandırdı. Rus doğal gaz devi Gazprom’un Başkanı Aleksey Miller, görüşmelerde alınan kararı gazetecilere bildirmek için açıklamada bulundu. Ukrayna ve Rusya arasında bir anlaşma imzalandığını, bunun iki ülke arasındaki transit doğal gaz sözleşmesinin uzatılmasını kapsadığını duyurdu.

Görüşmeler sonuçlandığında Rusya ve Ukrayna arasındaki doğal gaz sözleşmesine yönelik nihai kararlar alınmıştı.

Sözleşmeye Yönelik Nihai Kararlar AlındıBu zamana kadar Rusya ve Ukrayna arasında pek çok anlaşmanın imzalandığını söyleyen Miller, son imzalananın iki tarafın da menfaatini sağlayacak büyük bir anlaşma paketi olduğunu ifade etti. Transit doğal gaz sözleşmesinin uzatılacağına işaret etti ve bugünden itibaren anlaşmaların yasal bir hale geleceğini duyurdu. Anlaşma ile Rus gazının 31 Aralık 2019 tarihinden itibaren Ukrayna üzerinden iletimi sağlanacak.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de imzalanan anlaşma hakkında açıklamalar yaptı. İki ülkenin vardığı anlaşmanın 5 yıllık bir geçmişi olduğuna işaret eden Zelenskiy, bu anlaşmadan 7 milyar dolar civarında gelir getireceğini açıkladı. Her iki ülkenin de anlaşmayı 10 yıl uzatma hakkının saklı olduğunu söyledi. Söz konusu sözleşme ile Rusya’dan Ukrayna’ya sevk edilecek doğal gaz miktarının ilk yıl 65 milyar metreküp, sonraki dönemler ise 40 milyar metreküp olacağını belirtti.

Yarın, Rusya ve Ukrayna arasındaki doğal gaz teminini ve Rus gazının Ukrayna hattı üzerinden Avrupa’ya sevkini kapsayan transit sözleşmenin süresi dolacaktı.

Sözleşmenin Süresi Dolacaktı2014 yılında birbirleri aleyhine olacak suçlamaları Stockholm Ticaret Odası Tahkim Enstitüsü’ne bildiren Gazprom ve Naftogaz’ın arasındaki bu anlaşmazlık, Gazprom’un 17 milyar dolarlık borçlanması sonucunu doğurmuştu. Fakat tahkim heyeti tarafından alınan karar kapsamında bu tutar 3 milyar dolar olarak revize edildi.

Geçtiğimiz hafta Gazprom, Naftogaz’a 2,9 milyar dolarlık borcunu ödedi. Gazprom yetkilileri, ödemenin ardından şirketin Stocholm Ticaret Odası Tahkim Enstitüsü’nce alınan kararı yerine getirme kapsamında Naftogaz’a olan borcunu kapattığını doğruladı. Ödenen tutar içinde 2,56 milyar dolarlık tazminatın ve bu tutarın faizinin bulunduğu belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%