Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Ukrayna Savaşı Uyuşturucu Kaçakçılığında Rotayı Değiştirdi

Avrupa Birliği'nin uyuşturucu dairesi, Şubat ayında başlayan savaş ile beraber uyuşturucu kaçakçılarının güzergahlarını değiştirdiğini bildirdi.
Rusya Ukrayna Savaşı Uyuşturucu Kaçakçılığında Rotayı Değiştirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

AB uyuşturucu dairesi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile beraber yasadışı uyuşturucuların Avrupa’ya yönelik kaçakçılık rotalarında değişiklikleri tetiklediğini açıkladı.

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA) direktörü Alexis Goosdeel, savaşın Afganistan’dan çıkıp Ukrayna ve diğer komşu ülkelerden geçmekte olan eroin kaçakçılığı yollarında doğrudan bir etkisi olduğunu söyledi.

Çevrimiçi olarak düzenlenen toplantıda konuşan Goosdeel, uyuşturucu kaçakçılarının aynı rotayı kullanmaya devam etme niyeti olmadığını belirterek, Türkiye’nin Bulgaristan ve Yunanistan sınırları arasında kaçakçılığın arttığına dair işaretler olduğunu belirtti.

Goosdeel çatışma nedeniyle, bazı limanlara artık erişilemediği için Karadeniz’i kullanan kaçakçıları başka yolları tercih etmeye zorladığını söyledi. Yunan adaları ve güney Akdeniz üzerinden kaçakçılığın artacağı uyarısında bulundu.

Avrupa Ülkeleri Uyarıldı

Lizbon merkezli EMCDDA, yıllık raporunda, çatışma sırasında psikolojik stres yaşayan birçok kişinin kötü madde kullanımı sorunlarına karşı daha savunmasız hale gelebileceğini ve Ukrayna’ya komşu olan Avrupa ülkelerindeki sağlık hizmetlerinin zarar görebileceğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Uyuşturucu kullanıcılarının çatışmanın gölgesi altında desteğe ihtiyaç duyduğunda daha da gerginleştiği belirtildi. Raporda “Tedavinin sürekliliği, barınma ve sosyal yardım desteğinin sağlanması muhtemelen kilit gereksinimler olacaktır.” ifadeleri kullanılırken, uyuşturucu kullanmayan kişilerin bile risk altında olduğuna yer verildi.

Ajans ayrıca, Ağustos ayından bu yana Taliban kontrolünde olan Afganistan’daki zor mali durumun, uyuşturucu gelirlerini daha önemli bir gelir kaynağı haline getirebileceğini ve Avrupa’ya eroin kaçakçılığında artışa yol açabileceğini söyledi.

Yasadışı uyuşturucuların ve haşhaş üretiminin Afganistan’da üretilmeye devam ettiği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.