Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya: Ukrayna Karadeniz’deki Mayın Sorumluluğundan Kaçıyor

Ukrayna, Karadeniz sularında görülen mayınlar için Rusya’yı sorumlu tutarken, Rus generalden bu iddiaya ilişkin açıklama geldi.
Rusya: Ukrayna Karadeniz’deki Mayın Sorumluluğundan Kaçıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Ulusal Savunma Yönetim Merkezi Başkanı Albay General Mizintsev, geçtiğimiz günlerde Karadeniz sularında görülen mayınlar hakkında yöneltilen suçlamalara dair açıklama yaptı. Ukrayna hükümetinin Karadeniz’de bir mayın tehdidi oluşturma sorumluluğundan kaçma girişiminde olduğunu ve suçu Rusya’ya yüklemeye çalıştığını söyledi.

Rus silahlı kuvvetlerinin özel askeri operasyon sırasında Karadeniz, Azak Denizi ve Akdeniz’de sivil seyrüseferi sağlamak için tüm kapsamlı önlemleri katı ve titiz bir şekilde uyguladığını dile getirdi. Kendilerinin deniz mayın silahları kullanmadığını ve kullanmayacağını belirtti.

Rus uzmanlarının, Ukrayna deniz kuvvetlerinin hizmetinde olan 730 numaralı deniz çapa mayınlarını tespit ettiğini ve Rus donanmasının bu tür mayınları 2016 yılından önce imha ettiği için ellerinde bulunmadığını açıkladı.

Ukrayna, Mayınlar Konusunda Rusya’yı Sorumlu Tutmuştu

Ukrayna ordusu tarafından Odessa açıklarına döşenmiş olan mayınlar, akıntı nedeniyle İstanbul Boğazı’na kadar geldi.

Hafta sonu yaşanan mayın geriliminin ardından, Türk Armatörler Birliği Başkanı Cihat Ergenç, Karadeniz’deki gemi kaptanlarını uyardı. Romanya, Bulgaristan, Gürcistan, Ukrayna ve Rusya’daki limanlara gidiş gelişlerde mayın tedbirlerine bağlı kalmaları konusunda da uyarı yapıldı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ise mayınların kullanımının ve öngörülemeyen sonuçlarının sorumluluğunun sadece Rusya’ya ait olduğunu iddia etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu