Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Ukrayna İşgalinde Çin’den Yardım İstiyor

Rusya ile Çin arasındaki ilişkiler, savaş ortasında daha çok sorgulanıyor. İddialara göre Rusya Ukrayna işgalinde Çin’den yardım istiyor. İşte detaylar;
Rusya Ukrayna İşgalinde Çin’den Yardım İstiyor
Yorum

Rusya’nın askeri müdahalesinin işgal olarak tanımlanmasına karşı çıkan Çin, Birleşmiş Milletler’in Ukrayna işgali nedeniyle Rusya’ya yönelik kınama tasarısında çekimser kalmıştı.

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin Rusya yanlısı bir duruş sergilemesi dikkat çekerken iki ülkenin işbirliğinin artacağına dair mesajlar tepkileri artırdı.

ABD, Çin’i Rusya’yı desteklemenin sonuçları olacağına dair uyardı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, bugün konuyla ilgili olarak Roma’da Çin’in en üst düzey diplomatı Yang Jiechi’yle görüşeceğini bildirdi.

Rusya Çin’den Askeri Yardım İstiyor

Gelişmeler üzerine ABD’li yetkililer, Rusya’nın Çin’den Ukrayna’da askeri yardım istediğini söyledi.

The Financial Times’ın adı açıklanmayan kaynaklara dayandırdığı haberine göre Rusya Çin’den Ukrayna’yı işgaline yardım etmesi için askeri teçhizat istedi. Buna göre Moskova, Ukrayna’yı işgale başladığı 24 Şubat’tan bu yana askeri teçhizat ve diğer yardımlar talep etti.

Duruma aşina olan başka bir kişi, Çin’in Rusya’ya yardım etmeye hazır olabileceğine dair bazı işaretler ortasında ABD’nin müttefiklerini uyarmaya hazırlandığını söyledi. Diğer ABD’li yetkililerse Ukrayna’daki savaş üçüncü haftasına girerken Rusya’nın bazı silah türlerinin tükendiğinin gözlemlendiğini aktardı.

Çin Yardım İddialarını Reddetse de İki Ülke Yakınlaşıyor

Washington’daki Çin Büyükelçiliği Sözcüsü Liu Pengyu, Çin’in Rusya’ya yardım etmeye istekli olabileceğine dair herhangi bir öneriden haberdar olmadığını getirerek şöyle dedi: “Çin, Ukrayna’nın durumundan derinden endişe duyuyor ve üzülüyor. Durumun hafifleyeceğini ve barışın erken bir tarihte geri döneceğini içtenlikle umuyoruz.”

Ancak her iki ülke de NATO’dan yaptırımlara kadar birçok konuda ABD’ye karşı olduklarını ifade ettikçe Çin-Rusya ilişkisi hakkında yeni sorular gündeme geliyor.

Uzmanlar Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Rusya lideri Putin üzerinde etkili olabilecek tek kişi olduğunu söylerken Jinping’den herhangi bir baskı adımı gelmedi.

İki lider, geçen ay Pekin’de Pekin-Moskova ortaklığının “sınırsız” olduğunu açıklayan ortak bir bildiri imzaladı ki bu daha fazla yakınlaşmanın işareti oldu. Eski bir CIA Çin analisti olan Chris Johnson, Rusya’nın talebinin Rusya-Çin ilişkilerinin 1960’lardaki Çin-Sovyet ayrılığından bu yana en yakın ilişkiler olduğunu vurguladığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu