Yatırım yapmaya başla!

Rusya Halkın Tepkisi ve Medya Baskısının Ardından Tutuklu Gazeteciyi Serbest Bıraktı

Rusya'da uyuşturucu bulundurmak ve satmak suçlamasıyla gözaltına alınan gazeteci Ivan Golunov, halkın tepkisi ve davaya karşı medya isyanı sonrasında serbest bırakıldı. İşte detaylar;
Rusya Halkın Tepkisi ve Medya Baskısının Ardından Tutuklu Gazeteciyi Serbest Bıraktı

Rusya’da uyuşturucu bulundurmak ve satmak suçlamasıyla (genel olarak uydurma suçlamalar olarak görülüyor) gözaltına alınan gazeteci Ivan Golunov, halkın tepkisi ve davaya karşı medya isyanı sonrasında serbest bırakıldı.

Geçen Perşembe Moskova’da polis tarafından tutuklanan Golunov, hafta sonu boyunca tedarik amaçlı uyuşturucu bulundurmakla suçlanmıştı. Golunov ise tüm suçlamaları reddederek uyuşturucunun üzerine yerleştirildiğini söylemiş, dava geniş bir kesim tarafından daha önce Moskova Belediyesi’ndeki yozlaşmayla ilgili haberler yapan gazeteciyi kısıtlama ve medya özgürlüğünü kısıtlama çabası olarak görülmüştü.

Dolayısıyla Salı günü geç saatlerde gelen gazetecinin tutukluluğunun sona erdiği yönündeki açıklama, basın özgürlüğü ve Rusya’daki protestolar adına zafer olarak alkışlandı.

Rus Gazeteci Serbest BırakıldıSerbest kalan gazeteci gözyaşları içinde kendisini Moskova yetkilileri ve diğer konularla ilgili yolsuzluk haberlerine sürükleyen araştırmalarına devam edeceğini şöyle anlattı: “Yaptığım işe devam edeceğim. Araştırmalar yapacağım çünkü beni destekleyenlerin güvenini haklı çıkarmak zorundayım.” Gazetecinin avukatı Sergey Badamshin de müvekkilinin serbest bırakılmasının bir hukuk ve adalet zaferini temsil ettiğini belirtti.

“Golunov’un davasında, sonunda hukuk ve adalet kazandı. Bu, masum bir kişiye karşı açılan bir ceza davasının düşmesinden çok daha fazlası” dedi.

Rus Gazeteci Serbest Bırakıldı AlkışlandıRusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev’in Salı günü erken saatlerde yaptığı açıklamasında Golunov’a yönelik şüpheli davanın, gazetecinin suça katıldığı kanıtlanmadığı için kaldırıldığını ve gazeteciyi yakalayan memurların askıya alınarak haklarında soruşturma başlatıldığını belirtmişti. Golunov’un işvereni olan haber sitesi Meduza ise Golunov’un ev hapsinden serbest bırakılmasının hem gazeteciler hem de müttefikleri arasında eşi benzeri görülmemiş uluslararası dayanışma kampanyasının sonucu olduğunu söyledi.

Meduza internet sitesinde sonuçla ilgili olarak; “birlikte inanılmaz bir şey yaptık, masum bir adamın cezai kovuşturmasını durdurduk, teşekkürler” açıklamasını yaptı. Nihayetinde bu gelişme, özgür basın savunuculuğu grubu Sınır Tanımayan Gazeteciler’in 2019 Dünya Özgür Basın Endeksi’nde basın özgürlüğü için 180 ulus arasında 149’uncu sırada yer alan Rusya için büyük bir zafer olarak nitelendirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum