Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Turizminin Pandemi Öncesine Dönmesi 1,5 Yılı Bulacak

Coronavirüs salgınının en çok etkilediği dördüncü ülke olan Rusya’da, altı aylık turizm kaybı 22 milyar doları geçti. Sektör temsilcileri önümüzdeki sürece ilişkin beklentilerini paylaştı.
Rusya Turizminin Pandemi Öncesine Dönmesi 1,5 Yılı Bulacak
Son Güncelleme: 
Yorum

144 milyon nüfuslu Kuzey Avrasya ülkesi Rusya, Covid-19 salgınının başlarında genel olarak iyimser bir tablo çizse de sonrasında vakalarda ciddi oranda artış oldu. Güncel rakamlara göre Rusya Federasyonu’nda 707 bin 301 pozitif vaka bulunuyor.

10 bin 843 kişinin hayatını kaybettiği Rusya salgından en fazla etkilenen dördüncü ülke konumunda.

Günlük vakalar 11 Mayıs‘ta zirve noktayı gördükten sonra, çok hafif düzeyde düşüş göstererek devam ediyor. Uzmanlar yaşanan sağlık krizinin turizm sektörüne etkilerini değerlendirdi.

Rusya Seyahat Sektörü Birliği (RST) Başkanı Andrey İgnatyev, turizmdeki toparlanmanın en az bir buçuk yıl süreceğini söylüyor.
Rusya Coronavirüs Tablosu
Kaynak: Worldometers

Sene başından bu yana sektördeki kaybın 1,5 trilyon ruble yani 22 milyar ABD dolarını geçtiğini aktardı. Sektörde yaklaşık 2,5 milyon kişinin istihdam sağladığını belirten İgnatyev, dolaylı olarak 6 milyon kişinin çalıştığını söyledi.

Statista verilerine göre 2019 yılında Rusya’nın turizm ve seyahat sektörünün toplam istihdama katkısı 4 milyondan fazla oldu. Bu sayı 2015 yılında 3 milyon 730 bindi.

Sonraki yıllarda 4.09 milyon, 4,07 milyon, 4,03 milyon ve geçen yıl 4,04 milyon olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl sektörden elde edilen gelirin, gayrisafi yurt içi hasılaya katkısı 1,66 trilyon Rus rublesini buldu.

Turizm Sektörünün Toplam İstihdam İçindeki Payı
Kaynak: Statista

Rusya ekonomisi 19 Haziran’da açıklanan verilere göre bir önceki aya kıyasla %10,9 oranında daraldı. Dünya Bankası ülke ekonomisinin bu yıl %6 küçüleceğini öngörüyor.

Turizm sektöründeki son duruma ilişkin bilgileri vermek için düzenlenen basın toplantısında konuşan İgnatyev, pandeminin yarattığı hasarın kısa sürede telafi edilemeyeceğini söyledi. Kriz öncesi seviyelere dönmek ve ekonominin yeniden toparlanması için 2022 yılına işaret etti.

Rusya Ulaştırma Bakanlığı havalimanlarının yurt dışı uçuşlara başlamak için gerekli denetimlerinin 13 Temmuz’da tamamlanacağını duyurdu. Rusya’nın uluslararası uçuşlara Ağustos ayından itibaren başlaması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu