Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Tüm Okları Üzerine Çekti: Yaptırım Listesinde Birinci

Ukrayna’da başlattığı savaşın faturası Kremlin için ağır oldu. Rusya, dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi olarak ilan edildi.
Rusya Tüm Okları Üzerine Çekti: Yaptırım Listesinde Birinci
HABER GİRİŞ

2020 yılında pandemi dönemiyle birlikte büyük bir boşluğa düşen dünya, 2 yıl sonra Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş ortamında yeniden şekillendi. Soğuk savaş dönemindeki konumuna geri dönen Rusya, bu ortamda açıkça Batı’nın ezeli düşmanı ilan edildi.

Ukrayna topraklarını ilhak etme ısrarını sürdüren ve Avrupa’nın telkinlerine karşı gelen Kremlin, tüm okları üzerine çekti.

İsveç merkezli küresel yaptırım izleme veri tabanı Castellum.AL’nin verilerine göre Rusya, başlattığı savaşın ilk yılında dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi oldu.

Ukrayna’ya açtığı savaşın birinci yıl dönümüne yaklaşan Rusya’ya işgal kararı yüzünden 11 binin üzerinde yaptırım uygulandı.

Yalnızca ekonomik anlamda değil, ulaşım, teknoloji, otomobil, medya ve spor gibi çok boyutlu alanlarda da yaptırımlarla karşı karşıya gelen Rusya’ya savaş öncesinden bugüne uygulanan yaptırımların sayısı 14 bini geçti.

Şimdi Kayıt Olun

Böylece Rusya, yaptırım listesinde üst sıralarda bulunan İran, Suriye ve Kuzey Kore’yi geride bıraktı. Şimdiye kadar İran’a uygulanan yaptırım sayısı 4 bin 268, Suriye’ye 2 bin 643 ve Kuzey Kore’ye ise 2 bin 133 oldu.

Rusya’yı Yıpratan Ülkeler Arasında ABD Başı Çekti

Verilere göre Moskova’ya yaptırım uygulayanlar arasında Amerika başı çekerek, bir yılda 1.948 yaptırım kararı aldı.

Amerika’yı sırasıyla İsviçre, Kanada, İngiltere, Avrupa Birliği (AB), Fransa, Avustralya ve Japonya takip etti.

İsviçre toplam 1.782, Kanada 1.590, İngiltere 1.429, Avrupa Birliği (AB) 1.390, Fransa 1.324, Avustralya 945 ve Japonya 919 yaptırım kararı aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.