Yatırım yapmaya başla!

Rusya’daki Terör Saldırıları ABD Tarafından Engellenince Putin Trump’a Teşekkür Etti

ABD, Rusya'ya yapılacak olan terör saldırısını istihbarat servisleri aracılığıyla ülkeye bildirdi. Bu sayede ülkedeki katliam henüz gerçekleştirilmeden engellendi. Ardından Rus Devlet Başkanı Putin Amerikan Başkanı Trump'a teşekkür etti.
Rusya’daki Terör Saldırıları ABD Tarafından Engellenince Putin Trump’a Teşekkür Etti

Rusya’da yılbaşı kutlamaları esnasında kalabalığın yoğun olduğu yerde yapılması planlanan terör saldırıları ABD tarafından yapılan istihbarat paylaşımı ile durduruldu. Yapılan paylaşımın ardından terör saldırıları gerçekleştirmeye hazırlanan 2 kişi yakalandı. Gelişmenin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesindeki terörü engellemesi dolayısıyla ABD Başkanı Donald Trump’a Pazar günü telefon ederek teşekkürlerini iletti.

Konuşmanın detayları tam anlamıyla paylaşılmasa da Kremlin Basın Servisi tarafından yapılan açıklama, iki lider arasındaki telefon görüşmesinin Putin’in Trump’a teşekkürlerini içerdiğine yönelikti.

Kremlin Basın ServisiYapılan basın açıklamasında ABD tarafından özel servis yoluyla iletilen bilgiyle ülkedeki terör faciasının önlendiği, bundan dolayı da Putin’in Trump’a minnet duyduğu açıkça ifade edildi. Bununla birlikte iki devlet liderinin terörle mücadeleye ilişkin “birlikte hareket etme” planında herhangi bir değişiklik yapılmasının söz konusu olmadığı bilgisine ulaşıldı.

Putin ve Trump’ın telefon görüşmesinin sona ermesinden sonra Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından konuyla ilgili açıklama geldi. Yılbaşı kutlamaları dolayısıyla oluşan kalabalıkta St. Petersburg kentinde feci bir terör saldırısı planlayan 2 Rus vatandaşının suçu gerçekleştirmek üzereyken ele geçirildiği duyuruldu. Bu haberin Rusya’ya ABD tarafından iletildiğinin özellikle altı çizildi.

Benzer bir olay 2017’de de yaşanmış, Amerikan istihbarat servisleri tarafından yapılan uyarılarla yine Rusya’nın St. Petersburg’ta gerçekleştirilmesi planlanan terör saldırıları engellenmişti. Bu olayın ardından Putin Trump’a teşekkürü borç bilmişti.

Putin ve Trump, Trump Beyaz Saray’daki görevinin başına geçtiğinden bu yana iki tarafı da ilgilendiren gelişmeler kapsamında belirli aralıklarla telefon görüşmesi gerçekleştiriyorlar.

Putin ve Trump GörüşmeleriGündemin önemli meselelerinden Suriye, nükleer anlaşmalar, Kuzey Kore ve ticaret meseleleri bu görüşmelerin konusunu oluşturuyor. Ayrıca dün ikili arasında gerçekleşen telefon görüşmesi sırasında Putin’in de ABD’ye ilişkin herhangi bir terör tehdidinden haberdar olması durumunda Washington’ı bilgilendirme sözü verdiği öğrenildi. Böylelikle ABD-Rusya ilişkileri karşılıklı güvenle güçlendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum