Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’da Terk Edilmiş Bir Fabrikada Kripto Para Madencilik Çiftliği Bulundu

Rusya'da terk edilmiş bir fabrikada kurulan bitcoin madenciliği tesisi, polis tarafından keşfedildi. İşte yasadışı işlem için uygulanacak ceza;
Rusya’da Terk Edilmiş Bir Fabrikada Kripto Para Madencilik Çiftliği Bulundu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Polis, Rusya’nın Orenburg şehrinde terk edilmiş bir fabrikada bitcoin madencilik tesisi buldu. Yasadışı bir şekilde yapılan madencilik için 60 milyon ruble değerinde elektrik çalındığı tespit edildi ve sorumlu kişilerin yıllarca hapis cezasına çarptırılacağı duyuruldu. Olağandışı elektrik tüketiminin araştırılması sonucunda tespit edilen tesisin, ülkenin en büyüğü olabileceği yönündeki yorumlar epey dikkat çekti.

Eski fabrikada madencilik yapan kişiler, yasadışı bir şekilde tesisi kurdular ve elektrik kablolarını yakındaki bir trafoya bağladılar.

Rusya medyası olayı “Matrix’ten bir sahne” olarak yorumlarken, araştırmacılar madencilik işlemcilerini raflarda bulduklarını söylediler. Ayrıca amatör madenciler tarafından kurulan tesiste, sıradan ekran kartlarının değil, güçlü uygulamaların ve özel devrelerin kullanıldığını belirttiler.

Öte yandan tesis, eski çalışanların fabrikada şüpheli bir şekilde yüksek elektrik tüketimi tespit etmeleriyle keşfedildi.

Tesiste Şüpheli Elektrik Tüketimi

Kaldı ki fabrika yıllar önce Rusya hükümeti tarafından kapatılmıştı. Ren TV raporlarına göre; yasadışı tesiste 60 milyon ruble (1 milyon dolardan fazla) değerinde elektrik tüketimi gerçekleşti. Madencilerin yaptığı bu yasadışı iş sonucunda 10 yıl kadar hapis cezasına çarptırılacakları açıklandı.

GCM Yatırım Banner
Neticede Rusya; düşük elektrik fiyatları nedeniyle madencilerin sıklıkla tercih ettikleri bir yer olmaya başladı.

Rusya Elektrik Fiyatları Düşük

Zaten insanların garajlarda ve apartmanlarda madencilik yapmaya başladıkları yönünde söylentiler hızla yayılıyor. Bunun için ev yapımı GPU donanımları kullanılıyor ve bu şekilde kurulan sistemlerden bir veya iki tane bitcoin üretilebiliyor. Hatta yakın bir zaman önce yanlış kurulan donanımlar ve ısınma nedeniyle Tomsk kentinde çok katlı bir konutta yangın çıkmıştı.

Son raporlara göre; amatör madencilik artık karlı değil ve endüstriyel ölçekte tesis kurmaya da küçük madencilerin gücü yetmiyor.

Amatör Madencilik Kazandırmıyor

Rusya’nın bazı bölgeleri ise endüstriyel ölçekli madencilik için ev sahipliği yapmak istediklerini açıklıyorlar. Leningrad Oblastı yetkilileri, madencilik için birkaç yıl için hizmet dışı bırakılacak bir nükleer santrale madencileri davet ediyorlar ve proje onaylanmış durumda. Ayrıca Rusya’nın kripto para madenciliği yatırımı yapmak isteyen girişimcilere desteği de bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.