Yatırım yapmaya başla!

Telegram’ı Yasaklayan Rusya Uygulamanın Mağazalardan da Kaldırılması için Harekete Geçti

Geçtiğimiz ay Telegram’ı ülke genelinde yasaklayan Rusya hükumeti, App Store ve Play Store’dan da uygulamanın kaldırılması için harekete geçti. İşte detaylar…
Telegram’ı Yasaklayan Rusya Uygulamanın Mağazalardan da Kaldırılması için Harekete Geçti

Dünya genelinde önemli bir popülariteye sahip olan Telegram, geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde Rusya genelinde engellenmişti. Büyük ses getiren erişim engeli sonrası, Telegram’ın Rusya’dan sonra İran’da da yasaklanacağı iddia edilmişti.

2013 yılından beri Rus programcı Pavel tarafından üretilmiş uygulamaya karşı Rus hükumetinin agresif tavrı bitmek tükenmek bilmiyor. Rusya uygulamayı ülke genelinde yasaklamış olmasına rağmen halen Telegram’ı çok sayıda kullanıcı aktif olarak kullanıyor. Bu durumdan rahatsız olan Rusya, Telegram’ın uygulama mağazalarından kaldırılmasını talep etti.

Telegram Bilgi Paylaşmadığı için Yasaklanmıştı

Telegram’ın Rusya’da yasaklanma sebebi, şirketin şifreleme anahtarlarını Rusya Federal Güvenlik Servisi ile paylaşmayı reddetmesi olmuştu. Rus hükumeti uygulamayı, teröristlerin kullanabileceğini sebep göstererek kullanıcı bilgilerini Telegram’dan talep etmişti.

Şirketin bu bilgileri Rus güvenlik birimleri ile paylaşmaması sonrasında Nisan ayından itibaren Telegram ülke genelinde yasaklanmıştı. Hatta hükumet daha da ileri gidip uygulamaya erişimi tamamen engellemek için 50 VPN servisini engellemişti.

Rusya App Store ve Play Store’dan Telegram’ın Kaldırılmasını İstiyor

Telegram’a Rusya’dan olan tüm erişimi kesmek için elinden geleni ardına koymayan Rusya, ilk olarak uygulamanın App Store’dan kaldırılması için Apple’a başvurmuş durumda. Rus yetkililerin ayrıca bir diğer uygulama mağazası olan Play Store’la da Telegram’ın kaldırılması için görüşmeler gerçekleştirdiği öğrenildi.

Nisan ayından bu yana Rusya’da Telegram’a yönelik yapılan engellemeler sonrası, kullanıcıların sadece % 20 – 30’luk bir kısmı etkilenmiş durumda. Kalan kesimin halen Telegram’a erişim sağlayabildiği belirtiliyor. Bakalım bundan sonraki süreç Telegram için nasıl işleyecek bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum