Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Soruşturma Sonucu: Ukrayna’daki Soykırım Belgelendi

Rusya, yaptığı soruşturmalar neticesinde Ukrayna'da radikal milliyetçiler tarafından sivillere yönelik soykırım yapıldığını ve bunun belgelendiğini bildirdi.
Rusya Soruşturma Sonucu: Ukrayna’daki Soykırım Belgelendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Soruşturma Komitesi Başkanı Alexander Bastrykin, Rus haber ajansına verdiği demeçte, Ukrayna’daki soykırım iddialarına yönelik açıklama yaptı.

Soruşturma Komitesi’nin Ukrayna’daki radikal milliyetçiler tarafından sivillere yönelik soykırım ve vahşet kanıtlarını belgelediğini söyleyen isim, bu kararın uluslararası hukuk temelinde değerlendirme sonucunda verildiğini aktardı.

Bastrykin açıklamasında, ortak değerlerin korunmasına dayanan evrensellik ilkesinin, devletin cezai yargı yetkisinin uluslararası hukukta suç olarak kabul edilen fiilleri kapsaması anlamına geldiğini söyledi.

Bu suçları işleyenlerin milliyetinin önemli olmadığını ifade eden Bastrykin, Evrensel Ceza Yargısına İlişkin Uluslararası Hukuk Kararı’nın; savaş suçlarını, barışa ve insanlığa karşı suçları, soykırımı ve işkenceyi barındıran durumları içerdiğini sözlerine ekledi.

Ukrayna’da yetkililerin söz konusu durumu görmezden geldiğini söyleyen Bastrykin, Rusya olarak uluslararası hukuk, anlaşmalar ve ulusal mevzuat ilkelerine dayandırarak belgelemeye devam edeceklerinin altını çizdi. Mevcut mevzuatların, bu suçları işleyenlerin ulusal mahkemelerce mahkum edilebileceğini işaret ettiğini dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde Moskova’daki Luzhniki Stadyumu’nda yaptığı mitingde soykırım meselesine değinmişti. Ukrayna’da başlattıkları operasyonun amacının, ülkenin doğusunda yaşayan insanlara yapılan saldırıları sona erdirmek için olduğunu belirtmişti.

Putin, o günkü açıklamasında “Bu insanların acılar ve soykırımdan kurtarılması, Donbas ve Ukrayna’da başlattığımız askeri operasyonların nedeni ve hedefidir.” sözlerine yer verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu