Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Soğuk Savaş Sonrasında Kurulan Düzeni Bozdu

Yatırım devi BlackRock’ın CEO’su Larry Fink, Rusya-Ukrayna savaşının küreselleşmeyi sona erdirdiğini söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Rusya Soğuk Savaş Sonrasında Kurulan Düzeni Bozdu
Yorum

Yönetimi altında 10 trilyon dolar olan Fink, hissedarlarına yönelik mektubunda savaşı ele aldı. Mektubu yazarken dünyanın bir dönüşüm geçirdiğini, Rusya’nın Ukrayna işgalinin Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana yürürlükte olan dünya düzenini alt üst ettiğini söyledi.

“Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, son otuz yılda yaşadığımız küreselleşmeye son verdi. Birçok topluluğu ve insanı izole edilmiş ve içe dönük hissettirdi. Bunun, bugün toplumda gördüğümüz kutuplaşmayı ve aşırıcı davranışları daha da kötüleştirdiğine inanıyorum.” dedi.

Egemen bir ulusa saldırının, Avrupa’da yaklaşık 80 yıldır görülmeye bir şey olduğunu vurguladı.

BlackRock’ın acımasız saldırganlık karşısında gerçek kahramanlık gösteren Ukrayna halkının yanında olduğunu belirterek şirketin Rusya’yı finansal piyasalardan izole etmeye yönelik küresel çabaya katıldığını anımsattı.

Hükümetlerin bir araya geldiğini ve Rusya’ya karşı ekonomik savaş başlattığını dile getiren Fink, dünyanın Soğuk Savaş’tan çıktığı 1990’ların başında, Rusya’nın küresel finans sistemine kabul edildiğini ve küresel sermaye piyasalarına erişim izni verildiğini hatırlattı.

Zamanla Rusya’nın dünyayla ve Batı Avrupa ile derinden bağlantılı hale geldiğini söyledi.

Küreselleşmenin genişlemesi uluslararası ticareti hızlandırdı, küresel sermaye piyasalarını büyüttü ve ekonomik büyümeyi artırdı. BlackRock’u inşa etmeye 34 yıl önce bu dönemde başladıklarını bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu