Yatırım yapmaya başla!

Rusya Siber Saldırılara Karşı Ülke Genelinde İnterneti Keserek Test Yapacak

Dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Rusya, yarın test amaçlı ülke genelinde interneti kesmeye hazırlanıyor.
Rusya Siber Saldırılara Karşı Ülke Genelinde İnterneti Keserek Test Yapacak

Günümüzde internet kullanımı hayatın her alanında kendisine yer bulmaya başladı. Milyonlarca insanın kişisel verileri internet ağı tarafından erişilebilir durumda bulunuyor. Bu durum dünyanın pek çok bölgesinde siber saldırıların yaşanmasına zemin hazırlıyor. Ülkeler ve kurumlar kullanıcıların verilerini korumak adına siber saldırılara karşı her türlü önlemi almaya özen gösteriyor. Günümüzde savaşların büyük bölümünün bu alanda gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Rusya bu alana yönelik yatırımlar yapan başlıca ülkeler arasında. Yüz ölçümü bakımından dünyanın en büyük ülkesi Rusya, yarın itibariyle büyük bir test gerçekleştirecek. Siber tehditlere karşı ülkede alınan önlemler internet kesintisi sonrası test edilecek. Bu süreçte ülkenin yerel internet ağı RuNet erişilebilir durumda olacak. Yani özetle kullanıcılar devlet tarafından belirlenmiş bir internet deneyimine erişim sağlayacak.

Rusya İnterneti Kesiyor

Rusya İnterneti Kesiyor

Rusya hükümetinden gelen açıklamalar siber saldırılara karşı test amaçlı bir kesinti gerçekleştirileceği yönünde. Ancak bazı çevreler bu kesintinin tek amacının bu olmadığını düşünüyor. Söylemlere göre ülkenin dış dünyaya izole şekilde yaşama planı olduğu ve yapılacak olan testin de bu çerçevede gerçekleştirileceği düşünülüyor. Kesintinin ABD’nin de aralarında olduğu pek çok ülkenin radarında olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar Rusya’nın yapacağı bu testler ile gelecekte dışarıya bağımlı durumdan kurtulmanın planlandığını belirtiyor. Ülkenin yerel internet ağı RuNet’in herhangi bir sorun yaşamaması durumunda geleceğe yönelik yeni planlar söz konusu olabilir. İnternet ağının kesintisi 1 Kasım 2019 yani yarın gerçekleştirilecek. Kesintinin hangi saatte başlayacağı ve ne kadar süreceği şu an için bilinmiyor. Yetkililer kesintinin bölgesel ve ülke genelinde olmak üzere belirli bir plana göre yapılacağını belirtiyor.

ABD’li yetkililer son dönemde Arap Baharı adı altında yaşanan siyasi olaylar nedeniyle sosyal medyada yapılan paylaşımlara dikkat çekiyor. Rus yönetiminin bu olaylardan dolayı kendi vatandaşlarını daha sıkı bir şekilde takip etmek istiyor. Yarın yaşanacak olan internet kesintisinin ne derece ses getireceğini bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum