Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Ruble ile Borç Ödeyeceği Dost Olmayan Ülkeleri Onayladı

Rusya kendisine yaptırım uygulayan ve dostane olmayan ülkelere karşı borçlarını Ruble olarak ödeyecek. Bu ülkeler netleşti. Detaylar geliyor…
Rusya Ruble ile Borç Ödeyeceği Dost Olmayan Ülkeleri Onayladı
Yorum

Rusya ordusunun Ukrayna’ya yönelik askeri harekatı sonrası, batılı ülkeler çok ağır yaptırımlar uygulamaya başladı. Yaptırımlara karşı Rusya’nın yanıt verme hazırlığı içerisinde olduğu dile getiriliyordu.

Geçtiğimiz gün Rusya Devlet Başkan Vladimir Putin tarafından imzalanan bir kararname ile dostane olmayan ülkelere borçların ruble ile ödeneceği ortaya çıkmıştı. Hükümet bu ülkelerin hangileri olduğunu onayladı.

Buna göre dostane olmayan ve ruble ile ödeme yapılacak ülkeler, ABD, Avustralya, Arnavutluk, Cebelitarık, Miknonezya, Büyük Britanya, AB ülkeleri, İzlanda, Kanada, Yeni Zelanda, Norveç, Güney Kore, Singapur, Tayvan, Ukrayna, Karadağ, İsviçre, Japonya, Kuzey Makedonya, Monako, San Marino ve Liechtenstein olarak sıralandı.

Bu kararname ile beraber Rus şirketlerin başka ülkelerdeki borçlarını ruble ile ödemesinin önü açılmış olacak. Rusya’ya yönelik pek çok farklı taraftan ağır ekonomik yaptırımlar uygulandı.

Geçtiğimiz gün Mastercard ve Visa, Rusya’daki operasyonlarını durdurma kararı almıştı. Ayrıca batılı ülkeler savaşın ilk günlerinde Rus bankaları SWIFT sisteminden çıkarmaya başlamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu