Paylaşım

Rusya’dan Gelen “Plansızlık Açıklaması” Petrolün Yükselişini Durdurdu


 

Rusya’nın üretim konusuna ilişkin petrol üreticisi bazı ülkelerle görüşeceği spekülasyonları üzerine kazanımlarını arttıran petrol, bugün Rusya Enerji Bakanı'ndan gelen "henüz bir plan olmadığına dair açıklamayla" durdurdu. Petrolün bugün izlediği seyir tablosu ve ayrıntılar haberimizde;

Geçtiğimiz hafta son 12 yılın en düşük seviyeleri olan 30 doların altına gerileyen petrol, bu hafta küresel arz fazlasının bulunduğu ortamda Rusya’nın Suudi Arabistan ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ile yapacağı üretim konusuna ilişkin görüşme söylentileri üzerine kazanımlarını genişletmeyi başarmıştı. Bu söylentilerle birlikte petrol yükselişe geçmiş ve dün varil başına 35 dolar seviyelerine kadar tırmanmayı başarmıştı. Ancak bugün, görüşme olacağına dair söylentilerin olduğu ortam içerisinde Rusya’nın bu konuda bir planının olmadığını açıklanmasının ardından, fiyatlar yükselişini durdurdu.

Petrol, bu hafta FED toplantısının ardından gösterge faizinde bir değişikliğe gidilmemesi ve merkez bankalarının piyasaları teşvik söylemlerinin etkisiyle yükselişe geçmiş ve toparlanmanın hızlı olacağının sinyallerini vermeye başlamıştı. Petrol, yaşadığı kazanımlarla birlikte arz fazlasının olduğu endişe ortamında bu yıl yaşanan kayıplarını yüzde 10 oranında azaltmayı başarmıştı. Vadeli kontratlar bugün yüzde 2.7 oranında değer kazanmıştı. Ancak Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak’ın Rusya’nın henüz bir planının olmadığını açıklamasının ardından, kontratlar kazanımlarını geri verdi ve yatay bir seyir izlemeye başladı.

“Görülen ralliler kısa ömürlü olacak ve uzun sürmeyecek,”

Melbourne’de IG Ltd. analisti Angus Nicholson, üretim kotası konusunda üretici ülkelerin görüşmeler yapacağı söylentileri üzerine volatilitesini artıran petrol seyri ile ilgili olarak görüş bildirdi. Nicholson, Rusya ve Suudi Arabistan’ın petrol arzı konusunda anlaşma sağladıkları yönündeki spekülasyonların doğru olması halinde, ancak İran’ın doldurabileceği kadar boşluğun yaratılacağını söyledi. Ayrıca Nicholson, son günlerde görülen rallilerin kısa ömürlü olacağını düşündüğünü ve uzun sürmeyeceğini ifade etti.

Barclays Plc analistleri Miswin Mahesh ve Michael Cohen, hazırladıkları raporda, “Bir OPEC kısınıtısına ilişkin konuşmalar, piyasa bekleyişlerini değiştirme çabasından başka bir şey değil,” dedi ve “Böyle bir toplantının arzda güvenilir kısıntılarla sonuçlanacağı konusunda şüpheliyiz,” şeklinde görüş bildirdi.

Petrol piyasasında ise durum şöyle seyretmekte;

Mart vadeli Brent Petrolü, bugün yüzde 2.8 oranında değer kazandı ve varil başına 34.85 dolara kadar tırmandı. Bu yükselişlerle birlikte Avrupa göstergesi olan Brent petrol haftalık kazancını yüzde 6.9 oranına kadar yükseltmiş oldu.

Mart vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) ise bugün varil başına 34,13 dolara kadar tırmanmıştı. Bu yükselişinin ardından ABD göstergesi olan WTI 33.24 dolar seviyelerine kadar geldi ve bu seviyede yatay bir seyir izlemeye devam etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın