Yatırım yapmaya başla!

Rusya’dan Gelen “Plansızlık Açıklaması” Petrolün Yükselişini Durdurdu

Rusya’dan Gelen “Plansızlık Açıklaması” Petrolün Yükselişini Durdurdu

Geçtiğimiz hafta son 12 yılın en düşük seviyeleri olan 30 doların altına gerileyen petrol, bu hafta küresel arz fazlasının bulunduğu ortamda Rusya’nın Suudi Arabistan ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ile yapacağı üretim konusuna ilişkin görüşme söylentileri üzerine kazanımlarını genişletmeyi başarmıştı. Bu söylentilerle birlikte petrol yükselişe geçmiş ve dün varil başına 35 dolar seviyelerine kadar tırmanmayı başarmıştı. Ancak bugün, görüşme olacağına dair söylentilerin olduğu ortam içerisinde Rusya’nın bu konuda bir planının olmadığını açıklanmasının ardından, fiyatlar yükselişini durdurdu.

Petrol, bu hafta FED toplantısının ardından gösterge faizinde bir değişikliğe gidilmemesi ve merkez bankalarının piyasaları teşvik söylemlerinin etkisiyle yükselişe geçmiş ve toparlanmanın hızlı olacağının sinyallerini vermeye başlamıştı. Petrol, yaşadığı kazanımlarla birlikte arz fazlasının olduğu endişe ortamında bu yıl yaşanan kayıplarını yüzde 10 oranında azaltmayı başarmıştı. Vadeli kontratlar bugün yüzde 2.7 oranında değer kazanmıştı. Ancak Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak’ın Rusya’nın henüz bir planının olmadığını açıklamasının ardından, kontratlar kazanımlarını geri verdi ve yatay bir seyir izlemeye başladı.

“Görülen ralliler kısa ömürlü olacak ve uzun sürmeyecek,”

Melbourne’de IG Ltd. analisti Angus Nicholson, üretim kotası konusunda üretici ülkelerin görüşmeler yapacağı söylentileri üzerine volatilitesini artıran petrol seyri ile ilgili olarak görüş bildirdi. Nicholson, Rusya ve Suudi Arabistan’ın petrol arzı konusunda anlaşma sağladıkları yönündeki spekülasyonların doğru olması halinde, ancak İran’ın doldurabileceği kadar boşluğun yaratılacağını söyledi. Ayrıca Nicholson, son günlerde görülen rallilerin kısa ömürlü olacağını düşündüğünü ve uzun sürmeyeceğini ifade etti.

Barclays Plc analistleri Miswin Mahesh ve Michael Cohen, hazırladıkları raporda, “Bir OPEC kısınıtısına ilişkin konuşmalar, piyasa bekleyişlerini değiştirme çabasından başka bir şey değil,” dedi ve “Böyle bir toplantının arzda güvenilir kısıntılarla sonuçlanacağı konusunda şüpheliyiz,” şeklinde görüş bildirdi.

Petrol piyasasında ise durum şöyle seyretmekte;

Mart vadeli Brent Petrolü, bugün yüzde 2.8 oranında değer kazandı ve varil başına 34.85 dolara kadar tırmandı. Bu yükselişlerle birlikte Avrupa göstergesi olan Brent petrol haftalık kazancını yüzde 6.9 oranına kadar yükseltmiş oldu.

Mart vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) ise bugün varil başına 34,13 dolara kadar tırmanmıştı. Bu yükselişinin ardından ABD göstergesi olan WTI 33.24 dolar seviyelerine kadar geldi ve bu seviyede yatay bir seyir izlemeye devam etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum