Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Rusya Piyasaları 25 Baz Puanlık Faiz Artışı Sonrası Negatif Seyrediyor

Piyasa beklentisinin üzerinde gelen faiz artışı sonrası, Rusya hisse senedi piyasalarında düşüş eğilimli hareket izleniyor.
Rusya Piyasaları 25 Baz Puanlık Faiz Artışı Sonrası Negatif Seyrediyor

Rusya Merkez Bankası, politika faiz oranında 25 baz puanlık artış yaptı. Faiz oranının %4,50 seviyesine çıkarıldığı toplantıda, enflasyon üzerindeki risklerin pandemiye bağlı olarak uzun sürebileceğine dikkat çekildi. Karar sonrası Moskova Borsası’nın ana hisse senedi endekslerinin çoğunda düşüş oldu.

RTSI (RTS) endeksi, TSİ 13.59’da %0,05 ekside 1.487,97 puandan işlem görüyor.
Rusya Borsa Endeksleri
Kaynak: Moskova Borsası

Güne 1.471,7 puandan başlayan endeks, açılışın ardından 1.461,25 – 1.491,33 arasında hareket etti. %0,43 kayıpla, 3.488,94 puandan işlem gören MOEX Russia (IMOEX) endeksi, gün içi en düşüğü 3.448,99 puan olarak kaydetti.

Güne 5.460,82’den başlayan MOEX 10 (MOEX10) endeksi, şu dakikalarda %0,30 düşüşle 5.502,87 puandan işlem görüyor. MOEX Blue Chip (MOEXBC) endeksi ise %0,47 kayıpla en fazla değer kaybeden hisse senedi endekslerinde ilk sırada yer alıyor.

Bir sonraki toplantıda da faiz artışı sinyali veren Rusya Merkez Bankası, talepteki toparlanmanın ve yükselen enflasyonist baskının, nötr para politikasına dönüşü gerektirdiğini bildirdi. Parasal koşulların uzlaştırıcı olmaya devam ettiği, borç verme miktarlarının son yılların en yüksek seviyesine yakın seyrettiği söylendi.

Banka açıklamasının devamında; “Destekleyici parasal koşulların yanı sıra, borç verme dinamikleri, hükümet tarafından uygulanan tercihli programların yanı sıra düzenleyici gevşemelerden de etkilenir. Rusya Merkez Bankası, kilit faiz kararlarını verirken, bu krizle mücadele tedbirlerinin iptal edilmesinin parasal koşullar üzerindeki etkisini değerlendirecektir.” sözlerine yer verdi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum