Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Metal İhracatında Yönünü Dost Ülkelere Çeviriyor

Yaptırımlar nedeniyle birçok konuyu yeniden gözden geçiren Rusya, metal üretimini artırmayı ve ihracatta Türkiye gibi dost ülkelere yönelmeyi planlıyor.
Rusya Metal İhracatında Yönünü Dost Ülkelere Çeviriyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna topraklarında başlattığı saldırılara yanıt olarak gelen yaptırımlar nedeniyle ekonomisi sarsılan Rusya, Batı’dan açılan boşluğu başka ülkelerle doldurmaya çalışıyor. Kaynakların aktardığı bilgiye göre Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, metal ürünlerin ihracatını Türkiye, Çin, Güneydoğu Asya, Latin Amerika, Afrika ve Bağımsız Devlet Topluluğu (BDT) ülkelerine yönlendirmeyi planlıyor.

Haddelenmiş demirli metal ve demir dışı metal üretimlerini artırmayı hedeflediklerini söyleyen Manturov, iç piyasada da talebi artıracak adımlar atacaklarını açıkladı.

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle metal ihracatında farklı ülkelere yönelmeyi planladıklarını söyleyen Rus bakan, otomobil sektörü hakkında da konuştu.

Rus otomobil sektörüne devlet desteğinin artacağını, ülkede üretilen araçların sektördeki payının 2030 yılına kadar yüzde 40’ta yüzde 80’e çıkarılmasının amaçlandığını sözlerine ekledi. Devlet desteğinin artmasıyla birlikte 2025 yılına kadar otomobil üretiminin iki kat, parçalarının üretiminin ise üç kat artırılması hedefleniyor. (AA)

Günün En Çok Yükselen Metali Paladyum Oldu

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Rusya’nın metal üretimi konusundaki planının fiyatlar üzerinde herhangi bir etki yaratıp yaratmayacağı gelişmelere bağlı olarak izlenecek. Haftanın ilk işlem gününde emtiaların tümünde yükseliş hakim.

GCM Yatırım Banner

Saat 16.15 itibarıyla tarımsal ürünlerden buğday yüzde 1,61, soya yağı yüzde 0,83, pamuk yüzde 1,03, kakao yüzde 1,07, kahve yüzde 1,6, soya fasulyesi yüzde 0,93, canlı sığır yüzde 0,32 ve mısır yüzde 0,83 artıda işlem görüyor.

Gelelim konumuz olan metallerdeki duruma. Paladyum yüzde 4,79 ile en fazla artan metal ürünü oldu. Gümüşte artış oranı yüzde 1,26, bakırda yüzde 1,49, platinde yüzde 4,54 şeklinde gerçekleşti.

Güncel fiyatı 1752 dolar olan paladyum yıllık bazda yüzde 10’a yakın geriledi. Yatırımcıların en çok tercih ettiği metallerden olan gümüş ise 24 doların altında seyrederken yıllık getirisi yüzde 4 ile ılımlı düzeyde oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.