Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Merkez Bankası’ndan Ekonomide Aşırı Isınma Dönemi Uyarısı

Rusya Merkez Bankası, ekonominin artan talep sebebiyle aşırı ısınma dönemine girebileceğine ilişkin uyarıda bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
Rusya Merkez Bankası’ndan Ekonomide Aşırı Isınma Dönemi Uyarısı
HABER GİRİŞ

Rusya Merkez Bankası’na bağlı Araştırma ve Tahmin Departmanı Bölümü’nden ülke ekonomisine ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Rusya’daki enflasyonun hedef seviyeye gerilemesi için para politikası kararında şahin tutumun devam edeceğine dair sinyal verildi.

Rusya Merkez Bankası, ithalatın artmaması durumunda ekonominin artan talep sebebiyle aşırı ısınma dönemine gireceğine ilişkin uyarıda bulundu.

Ülke ekonomisindeki büyüme eğiliminin sürdüğüne dikkat çekilerek, eğilimin ana etkenleri olaraksa devlet ve vatandaşın artan talebine işaret edildi.

Büyüme sebebiyle kaynak, istihdam, üretim ve mali rekabetin yoğunlaştığı belirtilen açıklamada, durumun rekor düzeydeki düşük işsizlikte görüldüğü bildirildi.

Tüm bunlara ek olarak ekonominin birçok sektöründe rekor düzeyde yüksek kapasite kullanımı ve kurumsal kredilerdeki güçlü büyümenin de ekonomideki büyümede belirgin olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Fiyatlardaki Enflasyon Baskısı Gelecek Dönemde Artacak

Yurt içi mal ve hizmet arzı dinamiklerinin, iç talep dinamiklerinin gerisinde kaldığına ilişkin uyarıda bulunulan açıklamada, “Eğer ithalatla söz konusu açık kapanmazsa, ekonomi, fiyatların üretimden ziyade artan talebe daha çok tepki vereceği aşırı ısınma dönemine girecek.” ifadeleri yer aldı.

Fiyatlardaki enflasyon baskısının gelecek dönemde artmasının beklendiği vurgulanarak, Rusya Merkez Bankası’nın ülkedeki enflasyonu hedef seviyeye düşürmek için faiz artış yapabileceği bildirildi.

2023 yılının sonunda enflasyon oranının yüzde 4,5 ila 6,5 seviyesinde geleceğini tahmin eden Rusya Merkez Bankası, oranı 2024 yılı sonunda ise yüzde 4’e düşürmeyi amaçlıyor.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.