Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Merkez Bankası Yaptırımların 2026’ya Kadar Sürmesini Bekliyor

Rusya Merkez Bankası tarafından paylaşılan son rapora göre ülkeye yönelik yaptırımların 3 yıl daha sürmesi bekleniyor. Ayrıntılar geliyor…
Rusya Merkez Bankası Yaptırımların 2026’ya Kadar Sürmesini Bekliyor
HABER GİRİŞ

Rusya Merkez Bankası, “2024-2026 Devlet Para Politikası” başlığıyla yayınladığı raporda, ülke ekonomisinin geleceğine ilişkin görüşlerini paylaştı. Raporun en dikkat çeken tahmini, 2026 yılına kadar jeopolitik şartların değişmeyeceği ve Rusya’ya yönelik yaptırımların devam edeceği görüşü oldu.

Rusya Merkez Bankası, 2024-2026 yıllarını kapsayan baz senaryoya göre ülke ekonomisinin yıllık yüzde 1,5 ila 2,5 arası dengeli bir büyüme içerisinde olacağını tahmin etti. Merkez Bankası, küresel piyasalardaki gerilemeye atıfta bulunarak, petrol fiyatlarında düşüş yaşanacağını tahmin ederken, Rus Ural petrolünün varil fiyatının 2025’te 45 dolar olacağını belirtti.

Raporda jeopolitik ortamda büyük bir değişiklik yaşanması beklenmezken, “Rus ekonomisine yönelik uygulanan yaptırımlar, tahminlerin tüm vadesi boyunca yürürlükte kalacaktır. Rus ihracat ürünleri, küresel pazarda indirimli olarak satılmaya devam edecek” ifadeleri yer aldı.

Küresel ekonomiye dair iki senaryosunu paylaşan Rusya Merkez Bankası, ekonomideki ayrışma sürecinin daha da hızlanabileceği ve Rusya üzerindeki yaptırım baskısının daha da artabileceğini belirtti.

İkinci senaryoda ise küresel finans sektöründeki şartların kötüleşeceği ve 2007-2008 yıllarında yaşanan ekonomik krize kıyaslanabilecek küresel bir mali kriz yaşanabileceği tahmini yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon ve Faiz Oranı Tahmini

Enflasyonun 2024 sonunda hedefe ineceği ve daha sonra yüzde 4’e yakın kalacağına yer verilen raporda, Rusya Merkez Bankası’nın para politikası ile bu sürecin hızlandırılacağı belirtildi.

Rusya Merkez Bankası, ortalama kilit faiz oranının 2023’te yıllık yüzde 7,9-8,3 , 2024’te yıllık yüzde 8,5-9,5 ve 2025’te yıllık yüzde 6,5-8,5 aralığında olacağını tahmin ediyor. 2026’da Rusya Merkez Bankası, kilit faiz oranını yıllık yüzde 5,5-6,5 olarak tahmin edilen uzun vadeli nötr aralığına geri getirmeyi planlıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın