Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Merkez Bankası: Para Biriminde Dönüşüm Sürüyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı, ekonominin para birimi yapısında dönüşümü sürdürdüğünü belirtirken “kriptolara karşıyız” dedi.
Rusya Merkez Bankası: Para Biriminde Dönüşüm Sürüyor
HABER GİRİŞ

Ukrayna operasyonunun ilk günlerinde politika faizini yüzde 9,50’den yüzde 20’ye çıkaran Rusya Merkez Bankası (CBR), ilerleyen dönemde faizi yüzde 7,5’e kadar indirdi. Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, bugün yaptığı açıklamalarla dikkat çekti.

Değindiği konular arasında faiz de varken Nabiullina, mevcut koşullarda Rusya Merkez Bankası’nın 2025’te yıllık yüzde 5-6 olan nötr faiz aralığına geri dönmeyi beklediğini söyledi.

Ayrıca Rus ekonomisinin para birimi yapısındaki aktif dönüşümün devam edeceğini dile getirdi.

Ülkenin haber ajansı Tass tarafından aktarılan bilgilere göre Nabiullina, şöyle konuştu:

“Döviz kazançlarının yapısını değiştirmeye yönelik aktif bir süreç devam ediyor. Ruble ve yuan dahil olmak üzere ulusal para birimleri cinsinden ihracat kazancımız artıyor. Borsada yuan ticaretinin hacmine bakarsanız, 20 kattan fazla arttığını görürsünüz. Bu, mevcut koşullar göz önüne alındığında doğal olarak gerçekleşecek olan ekonominin parasal yapısının kademeli olarak yeniden yapılandırıldığını gösteriyor.”

GCM Yatırım Banner

Kripto para birimleri hakkında da konuşan CBR Başkanı, dijital finansal varlıkların gelişimini hoş karşılarken yerel ödemelerde özel kripto para biriminin kullanılmasına hala karşı olduğunu belirtti.

“Şeffaf olmayan ve büyük volatilite riskleri taşıyan özel kripto para birimlerinin, ödemelerde kullanılmaması gerektiği konusundaki tutumumuzu değiştirmedik” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.