Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Merkez Bankası: Para Biriminde Dönüşüm Sürüyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı, ekonominin para birimi yapısında dönüşümü sürdürdüğünü belirtirken “kriptolara karşıyız” dedi.
Rusya Merkez Bankası: Para Biriminde Dönüşüm Sürüyor
Yorum

Ukrayna operasyonunun ilk günlerinde politika faizini yüzde 9,50’den yüzde 20’ye çıkaran Rusya Merkez Bankası (CBR), ilerleyen dönemde faizi yüzde 7,5’e kadar indirdi. Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, bugün yaptığı açıklamalarla dikkat çekti.

Değindiği konular arasında faiz de varken Nabiullina, mevcut koşullarda Rusya Merkez Bankası’nın 2025’te yıllık yüzde 5-6 olan nötr faiz aralığına geri dönmeyi beklediğini söyledi.

Ayrıca Rus ekonomisinin para birimi yapısındaki aktif dönüşümün devam edeceğini dile getirdi.

Ülkenin haber ajansı Tass tarafından aktarılan bilgilere göre Nabiullina, şöyle konuştu:

“Döviz kazançlarının yapısını değiştirmeye yönelik aktif bir süreç devam ediyor. Ruble ve yuan dahil olmak üzere ulusal para birimleri cinsinden ihracat kazancımız artıyor. Borsada yuan ticaretinin hacmine bakarsanız, 20 kattan fazla arttığını görürsünüz. Bu, mevcut koşullar göz önüne alındığında doğal olarak gerçekleşecek olan ekonominin parasal yapısının kademeli olarak yeniden yapılandırıldığını gösteriyor.”

Kripto para birimleri hakkında da konuşan CBR Başkanı, dijital finansal varlıkların gelişimini hoş karşılarken yerel ödemelerde özel kripto para biriminin kullanılmasına hala karşı olduğunu belirtti.

“Şeffaf olmayan ve büyük volatilite riskleri taşıyan özel kripto para birimlerinin, ödemelerde kullanılmaması gerektiği konusundaki tutumumuzu değiştirmedik” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu