Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Merkez Bankası Büyük Faiz İndirimiyle Şaşırttı

Rusya Merkez Bankası bugün politika faizini beklentilerden daha fazla indirerek piyasaları şaşırttı. İşte merkez bankasının raporu;
Rusya Merkez Bankası Büyük Faiz İndirimiyle Şaşırttı
HABER GİRİŞ

Rusya Merkez Bankası beklenen faiz kararını açıkladı. Ancak sonuç beklentilerin üstünde bir faiz indirimi oldu. Rusya Merkez Bankası, politika faizini 150 baz puan indirerek yüzde 8 seviyesine çekti. Beklentiler ise yüzde 9,5 seviyesinde olan politika faizinin yüzde 9’a indirilmesi yönündeydi.

Banka, “Mevcut tüketici fiyat artış oranlarının düşük kalması, yıllık enflasyonun daha da yavaşlamasına katkıda bulunuyor. Bu, hem bir defaya mahsus faktörlerin etkisinden hem de bastırılmış tüketici talebinden kaynaklanmaktadır. Hanehalkı ve işletmelerin enflasyon beklentileri önemli ölçüde azalarak 2021 baharı seviyelerine ulaştı. İş faaliyetindeki düşüş, Rusya Merkez Bankası’nın Haziran ayında beklediğinden daha yavaş. Bununla birlikte Rus ekonomisi için dış ortam zorlu olmaya devam ediyor ve ekonomik aktiviteyi önemli ölçüde kısıtlamaya devam ediyor,” ifadelerini kullandı.

2022’nin ikinci yarısında faiz indiriminin gerekliliğini değerlendireceğini de belirten merkez bankası, yıllık enflasyonun 2022’de yüzde 12 – 15’e, 2023’te yüzde 5 – 7 ve 2024’te yüzde 4 seviyesine döneceğini ifade etti.

Haziran ayında yıllık enflasyonun yüzde 15,9’a gerilediğini söyleyen banka, 15 Temmuz tahminlerine göre yüzde 15,5’e düştüğünü belirtti. Manşet enflasyondaki düşüşün ise büyük ölçüde mal ve hizmet fiyatlarında Mart ayında keskin bir yükselişin ardından devam eden ayarlamalardan kaynaklandığı dile getirildi.

Rusya Merkez Bankası, “Enflasyon beklentilerinin önemli ölçüde azalması da enflasyondaki yavaşlamaya katkı sağlıyor. Temmuz ayında, hanehalkı enflasyon beklentileri ve işletmelerin fiyat beklentileri önemli ölçüde düştü. Büyük ölçüde rublenin güçlenmesi ve enflasyonun genel yavaşlamasının yansıması olarak 2021 baharı seviyelerine ulaştı. Profesyonel analistlerin orta vadeli enflasyon beklentileri yüzde 4’e yakın,” dedi.

GCM Yatırım Banner

Dış Ortam Ekonomik Aktiviteyi Önemli Ölçüde Kısıtlıyor

Rusya Merkez Bankası 2022 Orta Vadeli Tahminler
Kaynak: cbr.ru

Rusya Merkez Bankası raporunda ekonomik aktiviteye de değindi. Rus ekonomisi için dış ortamın zorlu olmaya devam ettiğini belirten merkez bankası, aktivitenin önemli ölçüde kısıtlandığını söyledi.

Operasyonel göstergelerin ise ticari faaliyetlerdeki düşüşün Rusya Merkez Bankası’nın Haziran ayında beklediğinden daha yavaş olduğunu gösterdiğini belirtti. Sektörler ve bölgeler arasındaki eğilimlerin de büyük ölçüde karışık olduğundan bahsetti.

Banka, “Ekonomik aktivitedeki düşüş hem arz hem de talepteki gelişmelerden kaynaklanmaktadır. Anket verilerine göre; şirketler hala üretim ve lojistik konusunda sıkıntılar yaşıyor. Bununla birlikte bitmiş ürün, hammadde ve bileşenlerin tedarikçileri ile satış pazarları çeşitlendikçe ticari duyarlılık giderek gelişiyor,” ifadelerini kullandı.

Merkez bankası, ekonomideki mevcut eğilimleri göz önüne aldıkları zaman gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) tahminlerinin 2022 için yüzde 4 ila 6 oranında düşüşe işaret ettiğini belirtti. Düşüşün önemli ölçüde arz yönlü faktörlerden kaynaklanacağını öngördüklerini söyledi.

2024’te ise GSYİH büyümesinin yüzde 1,5 ila 2,5 aralığında olmasını beklediklerini açıkladılar.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın