Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Merkez Bankası Beklentilerle Uyumlu Olarak Faizi Değiştirmedi

Rusya Merkez Bankası, bugün politika faizinde değişiklik yapmayarak oranı 7.75 seviyesinde sabit tuttuğunu açıkladı. Detaylar haberimizde;
Rusya Merkez Bankası Beklentilerle Uyumlu Olarak Faizi Değiştirmedi
Yorum

Rusya Merkez Bankası, politika faizinde değişiklik yapmayarak oranı 7.75 seviyesinde sabit tuttuğunu açıkladı. Beklentilerle uyumlu yönde gelen açıklamada ayrıca Rusya Merkez Bankası’nın Haziran ayı kadar erken bir zaman içerisinde oranları düşürmeyi düşünebileceği aktarıldı.

Öte yandan, bu ay Reuters tarafından yapılan ankete katılan analistlerin de Rusya Merkez Bankası’nın bu yıl üst üste üçüncü kez oranları sabit tutmasını bekledikleri bilgisi verildi. Kurum politika faizini duyurduğu açıklamasında; “Eğer durum temel tahminlere uygun olarak gelişirse Rusya Merkez Bankası 2019’ın ikinci ila üçüncü çeyreğinde politika faizini düşürme ihtimalini kabul ediyor” dedi.

Diğer taraftan banka ilk etapta, enflasyonun gelecek yıl yüzde 4 hedefine doğru yavaşlamadan önce yüzde 5.5 ile en yüksek seviyeye çıkacağını tahmin etmişti.

Rusya Merkez Bankası Faizi DeğiştirmediAncak enflasyon, yani kurumun takip ettiği temel ekonomik gösterge, geçen ay yüzde 5.3 seviyesinde gerçekleşerek beklentilerden düşük gelmişti. Geçen yıl iki oran artışının yükselen tüketici fiyatlarını düşürmek için yeterli göründüğünü söyleyen Rusya Merkez Bankası, enflasyonun geçen ay zirveye ulaştığını aktardı.

Öte yandan Rusya Merkez Bankası’nın bu yıl içinde faizleri düşüreceği yönündeki beklentilerin son aylarda OFZ devlet tahvilleri için talebi artırdığı ifade edildi.

Rusya Merkez Bankası Faz Düşürecek Beklentisi Devlet Tahvili Talebini Artırdı Çünkü yatırımcıların, fiyatların gelecekteki potansiyel bir indirimle orantılı olarak artamadan önce kağıtları satın almak için istekli oldukları bildirildi. Ayriyeten Rus rublesi ABD doları karşısında, merkez bankasının kararının hemen öncesinde görülen 64.83 seviyesinden değişim göstermeyerek sabit kaldı.

İlgili haberlerde, Nisan ayı kararının geçici olarak kabul edildiği çünkü Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina tarafından düzenlenen bir basın toplantısının yapılmadığı da söylendi. Buna göre Nisan ayını takiben 14 Haziran’da yapılacak bir sonraki oran belirleme toplantısını Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina’nın düzenleyeceği bir basın toplantısı izleyecek, Nabiullina da kurumun para politikasına daha fazla ışık tutacaktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu