Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Merkez Bankası Başkanı, Daha Fazla İndirim Konusunda Kararsız

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, bankanın faiz oranı kararını takiben yaptığı basın açıklaması dikkat çekti.
Rusya Merkez Bankası Başkanı, Daha Fazla İndirim Konusunda Kararsız
HABER GİRİŞ

Rusya Merkez Bankası, faiz oranını 25 baz puan düşürerek bu yıl beşinci kez indirim yaptığını açıkladı. Oranı 6.25 seviyesine düşüren Rusya Merkez Bankası, toplamda 150 baz puan indirime gitmiş oldu.

Ekonomist beklentileriyle uyumlu hareket eden kurumdan Cuma günü yapılan açıklamada, kararın tahminlerden daha hızlı yavaşlayan enflasyon etkisiyle alındığı belirtildi. Ayrıca bu yılki enflasyonun yüzde 2.9 ila yüzde 3, gelecek yıl ise yüzde 3.5 ila yüzde 4 civarında gerçekleşmesinin beklendiği söylendi.

Rusya Merkez Bankası’nın 2020’nin ilk yarısında faiz indirmeye devam etme olasılığının değerlendirildiği de verilen bilgiler arasında yer aldı.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Basın Toplantısı Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina’nın bankanın faiz oranı kararını takiben yaptığı basın açıklamasındaki sözleri ayrıca dikkat çekti. “ABD Federal Rezerv’in kararını dikkate aldık ve gelecek yıl Fed oranlarında bir değişiklik beklemiyoruz. Bu bizim tahminimiz.” diyen Elvira Nabiullina, tüketici kredileri için henüz risk katsayısını artırma gereğini görmediklerini, aldıkları önlemlerin yeterli olduğunu bildirdi.

Şu anda tüketici kredisinin beklentileri doğrultusunda yavaşladığını anlatan Nabiullina, bu dinamikleri izleyeceklerini belirtti.

Rusya Merkez Bankası Başkanı 2020 Faiz İndirme Olasılığı İlaveten yılın ilk yarısında kilit oranlarda daha fazla azaltmanın uygunluğunu değerlendireceklerini söylediklerini hatırlatarak şöyle konuştu:

“Kilit oranda bir miktar düşüş için hala alan görüyoruz. Ancak Şubat ayında ve daha sonraki toplantılarda, o zamana kadar sahip olacağımız tüm yeni verilere dayanarak böyle bir adımın gerekçesini ve zamanlamasını bir kez daha kapsamlı bir şekilde değerlendireceğiz. Bizim sinyalimiz Şubat ayında veya yılın ilk yarısında kaçınılmaz bir oran indirimi anlamına gelmiyor. Daha fazla oran indirimi ancak analizimiz enflasyonun Rusya Merkez Bankası’nın yüzde 4 hedefine dönmesi durumunda mümkün olabilir.”

GCM Yatırım Banner

2020 yılının ilk çeyreğinde enflasyonu yüzde 3’ün altında gördüklerini ve bunun geçici bir düşüş olduğunu belirten Nabiullina, yılın ikinci yarısında ise enflasyonun yüzde 4’e yakın seviyelere döneceğini bildirdi. “Para politikası önlemlerinin ekonomi ve enflasyon üzerindeki etkisi aşamalıdır” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.