Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya MB Başkanı: Merkez Bankaları Bağımsızlıklarını Korumalı

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, son dönemdeki eleştirilere atıfta bulunarak merkez bankalarının bağımsızlıklarını korumaları gerektiğini söyledi. İşte detaylar;
Rusya MB Başkanı: Merkez Bankaları Bağımsızlıklarını Korumalı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, FED ve Avrupa Merkez Bankası gibi emsal kurumların eleştirileri dikkate alarak bağımsızlıklarını korumaları gerektiğini söyledi. Başkan Donald Trump’ın FED Başkanı Jerome Powell’a yaptığı siyasi baskı konusundaki soruya cevap veren Nabiullina, CNBC’ye yanıtında merkez bankalarının “popülist para politikası” yürütmek için orada olmadıklarını belirtti.

Ayrıca politika yapıcıların merkez bankaları hakkındaki eleştirilerinin kendi hedeflerini de yansıttığını ve bunun Amerika Birleşik Devletleri ile sınırlı olmadığını dile getirdi. “Merkez bankalarının eleştirilerinin oldukça yaygın olduğunu düşünüyorum. Profesyonel yargımızı ve bağımsızlığımızı korumak ve eleştiriler için hazırlıklı olmalıyız” diyen RMB Başkanı açıklamalarıyla dikkat çekti.

Bu noktada FED’in yakın zamanda ABD ekonomisi için görünümünde daha az yükselmeye eğilimli pozisyon olarak nispeten şahin duruşundan çıktığı hatırlatıldı.

Rusya MB Başkanı FED IMF gibi Kurumlar Bağımsızlıklarını Korumalı Kaldı ki FED’in şahinden güvercine keskin bir dönüş yapması, yalnızca ABD ekonomisinde değil küresel piyasalarda da çok konuşmuş ve etkilerini göstermişti. Avrupa’da ise yatırımcılar bölge bankalarındaki borç verme seviyelerini artırmak için tasarlanmış yeni bir Avrupa Merkez Bankası paketinin ayrıntılarını bekliyorlardı.

Rusya Merkez Bankası Başkanı gelişmelere gönderme yaparak bunların küresel ekonomi için kasvetli bir ortamın geldiğini gösterdiğini ve merkez bankacılarının doğru bir şekilde cevap verdiğini dile getirdi.

“Para politikası duruşundaki bu değişikliğin çoğunlukla verilere bir cevap olduğunu düşünüyorum” diyen Nabiullina, özellikle de küresel ekonomik dinamiklere ve tahminlere vurgu yaptı.

Rusya MB Başkanı Küresel Durgunluk Beklemiyor Küresel ekonomik dinamiğin pek çok öngörülemez durumla karşı karşıya olduğunu anlatan RMB Başkanı, belirsizliğe rağmen küresel büyümenin devam edeceği görüşünü sürdürdüğünün de üzerini çizdi.

“Biraz yavaşlama olabilir ancak küresel durgunluk beklemiyoruz” diyerek de bu durumu açıkça belli etti. Tüm bunların yanında beklentilerle uyumlu olarak faiz değiştirmeyen Rusya Merkez Bankası’nın kararına ilişkin de görüş bildiren Nabiullina, bu yıl ikinci bir faiz indirimi hakkında hiçbir şey söyleyemediğini, bunun ekonomiye ve enflasyon beklentilerine bağlı olacağını aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu