Yatırım yapmaya başla!

Rusya, Kurallarına Uymayan VPN Sağlayıcılarını Tamamen Yasaklamaya Hazırlanıyor

Rus hükümeti geçtiğimiz aylarda VPN sağlayıcılara yerel kanunlara uymaları yönünde mektup göndermişti. Gelen son habere göre hükümet kurallara uymayan VPN hizmetlerini fişini çekmeye hazırlanıyor.
Rusya, Kurallarına Uymayan VPN Sağlayıcılarını Tamamen Yasaklamaya Hazırlanıyor

Dünyada pek çok ülke, güvenliğini sağlamak adına internet denetimlerine özen gösteriyor. Bu ülkelerden birisinin ise Rusya olduğu biliniyor. Ülkede pek çok internet sitesine erişim engeli getirilmiş durumda. Ancak bilindiği üzere son dönemde sayısı hızla artan yasaklanmış sitelere çeşitli yollar ile erişim sağlamak mümkün. Bu yolların başında ise VPN sağlayıcılar geliyor.

VPN uygulamaları ile kullanıcılar erişmek istedikleri siteye başka bir ülkenin sunucusu üzerinden bağlanma imkanı buluyor. Rus hükümeti ise bı yolla yasaklı sitelere erişim imkanı veren VPN sağlayıcılara karşı harekete geçmeye hazırlanıyor.

Geçtiğimiz aylarda hükümet, yerel kanunlara uymaları için VPN sağlayıcılara mektup göndermişti. Mektupta yer alan kuralları geçen süreç içerisinde yerine getirmeyen VPN’lere yasaklama kararının yolda olduğu öğrenildi.

Bazı VPN Servisleri Yasaklanıyor

Bazı VPN Servisleri Yasaklanıyor

Rusya’nın telekomünikasyon düzenleme ajansı Roskomnadzor, bir süredir VPN sağlayıcılarından bazı taleplerde bulunuyordu. Rus hükümeti tarafından bazı internet siteleri kara listeye alınmış durumda. Ancak VPN’ler aracılığı ile kullanıcılar bu yasaklı sitelere ulaşma imkanı buluyor. Durumun farkında olan Rus hükümeti, söz konusu sitelere erişim sağlayan VPN sağlayıcıları engelleyeceğini duyurdu.

Roskomnadzor, daha önce VPN sağlayıcılara ülkedeki yasaklı sitelere erişimin engellenmesi adına hükümetin işlettiği BT sistemine sunucularını bağlamalarını talep etmişti. Aradan geçen süreçte bazı VPN sağlayıcılar bu talebe halen uymuş değil.

Roskomnadzor başkanı Alexander Zharov, önümüzdeki ay ülkenin önde gelen dokuz VPN servisinin yasaklanacağını ifade etti. Hükümet 10 VPN sağlayıcısına mektup göndermişti. Aralarından sadece Kaspersky hükümetten gelen talebe olumlu yanıt verdi.

Yasaklanacak VPN’ler Açıklandı

Yasaklanacak VPN’ler Açıklandı

Rusya’nın belirlediği kurallara uymayan VPN sağlayıcıların hangileri olduğu da açıklandı. Buna göre önde gelen servisler arasında VyprVPN, TorGuard, IPVanish, OpenVPN ve Hola VPN yer alıyor. Mektup gönderilen 10 şirketten sadece Kaspersky, hükümetten gelen talebe olumlu yanıt verdi. Kaspersky’nin bu davranışında, Rusya merkezli şirket olmasının büyük rolu olduğu biliniyor.

Rus yetkili Zharov, söz konusu VPN hizmetlerinin önümüzdeki ay içerisinde yasaklanacağını söyledi. Yetkili dokuz VPN sağlayıcısının engellemesine rağmen, kullanıcılar için başka seçeneklerin olduğunu vurguluyor. Rus yetkili Interfax’a yaptığı açıklamada “Bu VPN’ler vatandaşlarımıza sunulan tüm proxy programlarım kapsamıyor. Kanunlara uymayan başka VPN hizmetlerine de zaman içerisinde gerekli yaptırımları uygulayacağız” diye konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum