Yatırım yapmaya başla!

Rusya Krizi Sonrası Türkiye’nin Maddi Kaybı 11 Milyar Doları Aşabilir!

Rusya Krizi Sonrası Türkiye’nin Maddi Kaybı 11 Milyar Doları Aşabilir!

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan krizin temeli geçtiğimiz yılın kasım ayında atılmıştı. Sınır ihlali yapan bir Rus uçağının düşürülmesi üzerine iki ülke arasındaki gerilim başlamış oldu. Uçak düşürme hadisesinin ilerleyen günlerinde iki ülke arasında diplomatik boyutta da ufak çaplı krizler yaşanmıştı. Rusya uçağın sınır ihlali yapmadığını savunarak, Türk hükümetinden özür beklediğini açıklamış; ancak istediği cevabı alamamıştı. Devam eden süreçte iki stratejik ve ekonomik ortak arasındaki gerilim giderek tırmandı ve Rusya Türkiye’ye yönelik yaptırım ve ambargo kararları almaya başladı. Kasım ayında başlayan gerilim sonrası alınan yaptırım kararları yeni yılın ilk günü 1 Ocak tarihinde yürürlüğe girdi ve Rusya, Türkiye’ye yönelik resmen ekonomik ve ticari yaptırımlar uygulamaya başladı.

Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES), geçtiğimiz yıl kasım ayında başlayan Rusya ile Türkiye arasındaki krizin ülkemize yıllık maliyetini içeren bir rapor yayınladı. Raporun en dikkat çekici noktası ise giderek tırmanan ve birçok ekonomik ortaklığın bitişiyle sonuçlanan krizin Türkiye’ye yıllık maliyetinin 11 milyar dolar seviyelerinin üzerinde ön görülmesi oldu. Hükümet yetkilileri ise daha önceleri yaptığı açıklamalarda, Rusya ile Türkiye arasında yaşanan krizin Türkiye ekonomisine yansımasının 3 ila 9 milyar dolar arasında olacağını duyurmuşlardı.

Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES)’in yayınladığı Rusya krizi sonrası olası ekonomik sonuçlar raporunun öne çıkan diğer noktaları ise şu şekilde;

TÜSES yayınladığı raporda, kriz sonrası en fazla maddi kaybın müteahhitlik alanında olacağını ön görüyor. Türkiye’nin inşaat sektöründe kaybının miktarı ise 3,5 miyar dolar seviyelerine ulaşacağı belirtiliyor. Turizm alanında da Türkiye’nin büyük kayıplar yaşayacağı belirtilirken, bu yıl için Rusya’dan gelecek turist sayısında yüzde 40 oranında bir kayıp yaşayacağı ifade ediliyor. Turizm gelirlerinde ise maddi kaybın 2,3 milyar dolara kadar tırmanacağı ön görülüyor. Ayrıca yayınlanan raporda Rusya’nın Türkiye’ye yönelik uyguladığı beyaz et, narenciye ve meyve sebze ambargolarına da yer veriliyor.

Türkiye’nin Rusya’ya yönelik ihracatının ambargolu ürünlerde 932 milyon dolar gibi bir miktarda olduğu hatırlatılırken, bu kısıtlama sonrası Türkiye’nin dış ticaretinin yüzde 28.5 oranında bir kayıp yaşayacağı ifade ediliyor. Yayınlanan raporda öne çıkan son başlık ise BOTAŞ’ın Rus enerji şirketi olan Gazprom ile doğalgaz ücreti alanında daha önce anlaşmış olduğu indirimin uygulamaya konulmadan rafa kaldırılabileceğinin ifade edilmesi oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum