Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya İslami Bankacılıkta Deneme Sürecini Başlatıyor

Rusya Parlamentosu tarafından oylama ile kabul edilen İslami bankacılığın ülkede belirli bölgelerde deneme amaçlı kullanılacağı açıklandı. Detaylar haberde;
Rusya İslami Bankacılıkta Deneme Sürecini Başlatıyor
HABER GİRİŞ

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı olan Devlet Duması tarafından İslami bankacılığın ülkedeki belirli bölgelerde deneme amaçlı kullanılmasına olanak sağlayan yasa tasarısını kabul edildi. Söz konusu tasarının, parlamento genel kurulundaki oylamayla kabul edildiği belirtildi.

Tasarı kapsamında Rusya’nın Tataristan, Dağıstan, Çeçenistan ve Başkurdistan’da İslami bankacılık veya bir diğer adıyla katılım bankacılığının yasal deneme sürecinin başlatılacağı kaydedildi.

Parlamento tarafından kabul edilen tasarının deneme sürecinin 1 Eylül 2023’ten 1 Eylül 2025’e kadar süreceğine işaret edildi. Rusya Merkez Bankası’nın, deneme sürecinde başlatılacak bölge listesini genişletme yetkisine sahip olacağı paylaşıldı.

Rusya’da İslami Bankacılık Giderek Popülerlik Kazanıyor

Tasarıyla deneme sürecine katılacak kurumların, katılım bankacılığına yönelik işlem yaparken faiz ücreti belirleme, tütün ve alkol ürünleri üretimi, silah, mühimmat gibi ürünlerin ticareti ve kumar ile ilgili faaliyetleri finanse etme hakkına sahip olmayacağı bildirildi.

Rusya’daki Müslüman tarafının toplam nüfusa oranının 10 yılda yüzde 30’a çıkacağı öngörülürken İslami bankacılık sisteminin de ülkede giderek popülerlik kazandığı ileri sürüldü.

GCM Yatırım Banner

Rusya merkezli bir devlet bankası olan Sberbank’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı Oleg Ganeev, Anadolu Ajansı (AA) muhabirine konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ganeev açıklamasında, İslami ekosistem pazarının küresel ölçekte 7,7 trilyon dolar değerine ulaşmasını beklediklerine dikkat çekti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın