Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya ile Ukrayna Arasında Nükleer Santral Sorunu Büyüyor!

Vladimir Putin, Zaporijya nükleer santrali üzerinde kontrol iddiasında bulunurken, Kiev yönetiminden karşı hamle geldi. Detaylar haberde;
Rusya ile Ukrayna Arasında Nükleer Santral Sorunu Büyüyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çarşamba günü yaptığı açıklamada hükümetine, Avrupa’nın en büyüğü niteliğindeki Zaporijya nükleer santralinin kontrolünü ele geçirmesini emretti. Birleşmiş Milletler (BM) nükleer gözlemcisi ise güç kaynağının “son derece kırılgan” olduğu konusunda uyardı.

Bu arada Ukrayna devlet enerji dairesinin başkanı, tarafların birbirlerini suçladıkları bölgede bombalama sonrasında nükleer bir felaket olasılığı nedeniyle uluslararası endişe odağı haline gelen santrali devraldığını duyurdu.

Rusya, Ukrayna topraklarına girdikten kısa bir süre sonra Mart ayında nükleer santrali (ZNPP) ele geçirmiş, ancak Ukrayna personeli santrali işletmeye devam etmişti.

Dev tesis, Putin’in Kiev tarafından yasa dışı bir arazi gaspı olarak kınanarak Çarşamba günü resmen Rusya’ya dahil ettiği dört bölgeden biri olan Zaporijya olarak da adlandırılan Güney Ukrayna bölgesinde bulunuyor.

Vershinin: Santral Artık Rusya Federasyonu Toprağındadır

RIA haber ajansının aktardığına göre Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Vershinin konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

GCM Yatırım Banner

“Santral şu an için Rusya Federasyonu topraklarındadır. Buna bağlı olarak ilgili kurumlarımızın denetimi altında işletilmelidir.”

Putin daha sonra ZNPP’yi “federal mülk” olarak belirleyen kararnameyi imzaladı.

Rusya’nın nükleer enerji operatörü Rosenergoatom yaptığı açıklamada, hasarın nasıl onarılacağı ve mevcut tüm Ukraynalı çalışanların Rusya’ya ait yeni bir kuruluşa nasıl devredileceği konusunda bir değerlendirme yapacağını belirtti.

Kurum, “Yeniden planlanan işletme organizasyonu, nükleer santralin güvenli bir şekilde işletilmesini ve mevcut santral çalışanlarının mesleki faaliyetlerini sağlamak üzere tasarlanmaktadır” açıklamasını yaptı.

Zelenski’nin Danışmanından Yaptırım Çağrısı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin danışmanı Mykhailo Podolyak ise Putin’in girişimi için derhal yanıt verilmesi gerektiğini söyledi.

Podolyak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla devlete ait nükleer enerji tedarikçisi Rosatom’a yaptırım çağrısında bulundu. Ayrıca Rosatom ile tüm nükleer tesislerin inşasının durdurulmasını ve Rusya ile herhangi bir nükleer ortaklığın reddedilmesini talep etti.

Ukrayna, Kontrolü Ele Aldığını İddia Etti

Ukrayna devlet nükleer enerji şirketinin başkanı Petro Kotin, ZNPP’nin sorumluluğunu üstlendiğini söyledi ve oradaki işçileri, Rus işgalcileriyle herhangi bir belge imzalamamaya çağırdı.

Kotin bir videoda, “Tesisin işletilmesiyle ilgili diğer tüm kararlar doğrudan Energoatom’un merkez ofisinde verilecek. Ukrayna enerji sistemi içinde, Energoatom bünyesinde Ukrayna yasalarına göre çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Santrale ilişkin geçen gün Rusya kanadından yeni bir açıklama daha gelmişti. Zaporijya Bölgesi Vali Vekili Yevgeny Balitsky, Ukrayna güçlerinin nükleer santrali bombardımana tuttuğunu söylemiş, tesisin normal akışında çalışmasına elverişli ortam sağlanamadığını belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.