Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya ile Çin Arasındaki Ticaret Savaştan Olumsuz Etkileniyor

Rus rublesinde savaş kaynaklı dalgalanma, Çin ile olan ihracatın yavaşlamasına neden oldu. Detaylar haberde…
Rusya ile Çin Arasındaki Ticaret Savaştan Olumsuz Etkileniyor
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın etkileri küresel finans piyasaları üzerinde kendisini gösteriyor. Bu durum ülkeler arasındaki ticaretin de olumsuz etkilenmesine neden oldu.

Rus rublesinde son günlerde yaşanan dalgalanma, Çin’in Rusya’ya olan ihracatının yavaşlamasına neden oldu. Batılı ülkeler Rusya’nın askeri harekatı sonrası çok ağır ekonomik yaptırımlar uygulamaya başladı. Bu durum rubledeki dalgalanmayı artırdı.

Çinli Şirketler Rublenin Oynaklığından Çekiniyor

Çinli çokuluslu şirketler, Batılı ülkelerdeki rakiplerinin aksine Rusya’dan çekilmedi. Ancak döviz kuru kayıplarına karşı daha savunmasız olan küçük Çinli şirketler rubledeki oynaklık karşısında beklemede olduğunu bildiriyor.

Çin, Rusya’nın en büyük ithalat kaynağı ve sadece Ocak ve Şubat aylarında Rusya’ya 12.6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Gümrük verilerine göre ihracatı yapılan ürünlerin büyük bölümünü bilgisayarlar, arabalar, ayakkabılar ve oyuncaklar oluşturuyor.

Rus ve Çinli tüccarlar, rubledeki oynaklık korkusuyla ticaretini ertelemeye başladı. Rusya’ya yönelik faaliyette olan 20.000’den fazla küçük Çinli ihracatçıyı temsil eden bir ticaret grubunun başkanı olan Shen Muhui, “Rublenin değer kaybetmesi, her satış olduğunda para kaybetmeniz anlamına geliyor” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’da başlattığı harekattan bu yana, ruble dolar hem de yuan karşısında büyük bir oynaklık gördü.

Çatışma, rublenin yuan karşısında yüzde 40’tan fazla değer kaybetmesine neden oldu. Ruble 9 Mart’ta en düşük seviyesini gördü ama buradan yüzde 70’e varan bir toparlama yaşadı.

Çin, Rusya’nın Ukrayna’daki eylemini kınamayı veya işgal olarak adlandırmayı reddetti ve ülkeye uygulanan yaptırımların karşısında durdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.