Yatırım yapmaya başla!

Rusya’da 2. Tesisini Açan Hayat Kimya, Üretim Kapasitesini İki Kat Artırdı

Hayat Kimya, Rusya Tataristan'da hizmete açtığı temizlik kağıdı üretim tesisi ile 70 bin ton olan yıllık kapasitesini 140 bin tona çıkardı. Böylelikle ülkenin en büyük selülozlu temizlik kağıdı üreticisi oldu.
Rusya’da 2. Tesisini Açan Hayat Kimya, Üretim Kapasitesini İki Kat Artırdı

Hayat Kimya, yıllık 490 bin ton temizlik kağıdı üretim kapasitesi  ve 10 ülkede açtığı 18 üretim tesisi ile sektörü ayakta tutan firmaların başında geliyor. Bu yönüyle Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’nın en büyük üreticisi olarak bilinen Hayat Kimya, şimdilerde Rusya Tataristan Alabuga SEZ bölgesinde açtığı 2. üretim tesisi ile üretim kapasitesini artırarak 2 katına çıkarmaya hazırlanıyor.

Açtığı yeni tesis ile “Rusya’nın en büyük selülozlu temizlik kağıdı üreticisi” unvanını alan firma, pratik tüketim ürünleri sektöründe küreselleşme yolunda önemli bir adım attı.

Firma Sektörde KüreselleşiyorSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve heyeti, firmanın Rusya Tataristan’da açtığı tesisi ziyaret etti. Hayat Kimya İştiraklerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Ali Zeybek ve Hayat Kimya Rusya Genel Müdürü Çetin Murat, tesisi tanıttı ve faaliyetler hakkında bilgilendirdi.

Hayat Kimya tarafından son 5 yıl içinde Rusya’ya yapılan yatırım tutarı 225 milyon dolar olarak ölçüldü. Son tesisini devreye sokmasıyla birlikte yıllık üretim kapasitesini 70 bin tondan 140 bin tona yükseltti. Firmanın Rusya Genel Müdürü Murat, şu an sektörün önde gelen markalarından Papia, Familia ve Focus markalarının Türkiye’de doğduğunu aktardı.

Bu markaların bugün Rusya’nın markalı ürünler pazarında 2 numaralı olduğunu söyleyen Murat, bölgede açılan tesis ile birlikte hem Rusya hem de Hayat Kimya olumlu bir adım atıldığını ifade etti. Ardından, Rusya’daki en büyük kağıt üret,m firması olma yolundaki çabaların sürdürüleceğini ekledi. Hayat kimya olarak ürünlerde yüksek kaliteden ödün vermeyeceklerini bildirirken, aynı zamanda yatırımlara da devam edileceğini dile getirdi.

Hayat Kimya’nın 5 yıl içinde markalarını sıralamada ilk 2’den biri haline getirmenin başarısından gurur duyduğunu belirten Murat, Rusya’da Familia ve Papia markalarının kalite ödülü aldığını duyurdu.

Marka Sektörde İlk İki Arasına GirdiÖte yandan Hayat Kimya, 73 bin metrekarelik alana kurulu olup dünya standartlarına uygun üretim gerçekleştiriyor. Pazarda tuvalet kağıdı, kağıt havlu, peçete ve mendil üretimiyle faaliyetlerini sürdüren firma, Rusya Federasyonu sınırları içinde 83 bin dağıtım noktasına ulaşıyor.

Ürünler Belarus, Azerbaycan, Kazakistan, Estonya ve Letonya’nın da içinde yer aldığı 14 farklı ülkeye ihraç ediliyor. Üretimi Rusya’da yapılan kağıt havluların pazar payı %22 olarak ölçülürken, tuvalet kağıtlarının pazar payı ise %17’ye işaret ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum