Yatırım yapmaya başla!

Rusya Hükümeti İstifa Ederken Putin Gücünü Artırıyor

Rusya hükümeti istifa ederken Vladimir Putin'in güç topladığı söylendi.
Rusya Hükümeti İstifa Ederken Putin Gücünü Artırıyor

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev’e atıfta bulunan devlet haber ajansına göre Rusya hükümeti, ülkedeki yeni anayasal değişikliklere yol açmak için istifa etti. Haber ajansı, çok fazla ayrıntı vermeden Başkan Vladimir Putin’in Medvedev hükümetine çalışmaları için teşekkür ettiğini söyledi.

Hareketin, Putin’in yıllık seslenişinde sadece birkaç saat önce bahsettiği kapsamlı anayasal değişiklikleri yapabilmesi için gerçekleştirildiği bildirildi. TASS, Putin’in bakanlarla yaptığı bir toplantıda; “Kendi açımdan, ortak çalışmamızın bu aşamasında yapılan her şey için size teşekkür etmek istiyorum, elde edilen sonuçlardan memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim” dedi.

Haber, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in milletvekillerine yaptığı yıllık konuşmasından kısa süre sonra geldi.

Rusya Başbakanı İstifa Rus lider, iktidarı başkanlıktan uzaklaştırarak başbakana ve parlamentoya itecek anayasal değişiklikler konusunda ulusal bir referandum önerdi. Federal Meclis üyelerine seslenen Putin, ülkedeki doğum oranlarından memnun olmadığını ve Rusya’nın kaderinin demografiye bağlı olduğunu aktardı. Nükleer konusunda tarihlerinde ilk kez kimseye yetişmeye çalışmadıklarını çünkü önde olduklarını savunan Putin, nüfus artış hızı için bazı önerilerde bulundu.

Bluebay Asset Management üst düzey yükselen piyasalar stratejisti Timothy Ash, değişikliklerin Putin’in yeni bir başbakan ve hükümetle işleri yenilemeye çalışma çabası olarak görülebileceğini dile getirdi.

Putin Referandum Önerisi Reforma, büyümenin sağlanması için hükümetin etkinliğinin artırılmasına ve yaşam standartlarının iyileştirilmesine daha fazla odaklanacaklarını söyleyen Ash; “Birçok kişi Putin’in bunu başkanlık seçimlerinden sonra yapacağını düşünüyordu ancak o Medvedev’e biraz daha zaman verdi” dedi.

Rusya Ekonomi Bakanı Maxim Oreshkin‘in yeni başbakan için olası bir isim olduğunu ancak Moskova’da hâlâ iktidarda olan Putin açısından hiçbir değişikliğin olmayacağını bildirdi. Tüm bunların, hükümetten duyulan memnuniyetsizliği yansıtan kamuoyu yoklamalarına ve Putin için azalan desteğe bir yanıt olduğunu düşündüğünü sözlerine ekledi. Dolar haberi takiben ruble karşısında yükseliş kaydetti.

Economist Intelligence Unita analisti Adeline Van Houtte anayasa reformlarının Rusya’daki başbakan ve kabine üyelerinin yetkilerini artıracağını doğruladı. “Bu, 2024 öncesinde (Putin’in ikinci ardışık döneminin sonu) spekülasyonları artıracak. Putin şimdi, 2024’te genişletilmiş yetkileri olan bir başbakan pozisyonuna geçmeye hazırlanıyor olabilirken yeni hükümetinde iktidar pozisyonlarına getireceği destekçilerini seçebilecek.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum