Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Hindistan’ın Petrole Daha Az Bağımlı Olmasına Yardım Edebilir

Hindistan Petrol ve Doğalgaz Bakanı Dharmendra Pradhan, Rusya'nın Hindistan'ın petrole bağımlılığını azaltmasına yardım edebileceğini söyledi.
Rusya Hindistan’ın Petrole Daha Az Bağımlı Olmasına Yardım Edebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan Petrol ve Doğalgaz Bakanı Dharmendra Pradhan, dünyanın üçüncü en büyük petrol tüketicisi ve ithalatçısı olan Hindistan’ın petrole olan bağımlılığını azaltmak istediğini ve Rusya ile çalışmanın bunu başarmasına yardım edebileceğini söyledi.

Sonuçta Güney Asya ülkesinin petrol ihtiyacının yaklaşık %80’ini ithal ettiği ancak Başbakan Narendra Modi’nin 2022’de bu oranı yüzde 67’ye düşürmek istediği biliniyor. Aynı zamanda Hindistan hükümeti, 2030 yılına kadar ülkenin enerji karışımındaki doğal gazın payını yüzde 6’dan yüzde 15’e çıkarmayı planlıyor.

Yeni Delhi’deki Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Pradhan; “Bugün Hindistan enerji ihtiyacını dünyanın farklı yerlerinden alıyor, Rusya bizim için önemli hedeflerden biri” dedi.

Hindistan Petrol ve Doğalgaz Bakanı Açıklama Bu noktada Modi ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında geçen ay yapılan görüşmenin ardından iki ülkenin enerji ile ilgili anlaşmalar yapıldığını açıkladığı hatırlatıldı. Buna göre Hindistanlı Petronet LNG Rusya’nın Novatek’inden sıvılaştırılmış doğal gaz almayı ve Rus şirketinin gelecekteki projelerine yatırım yapmayı kabul etmişti. Hindistanlı H-Energy de Novatek’ten uzun vadeli olarak LNG almak istiyordu. Ayrıca Coal India, Rusya’da koklaşabilir kömür için bir anlaşma imzalamıştı.

Bu anlaşmalar ve yatırımlar, 2025 yılına kadar Hindistan ve Rusya’nın yıllık ticarette 30 milyar dolara ulaşma hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacaktı.

Rusya Hindistan Enerji Anlaşmaları Yılık Ticaret Hedef Ulaşma Yardım Edecek Zira iki ülke arasındaki ikili ticaret şu anda yaklaşık 11 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Öte yandan Pradhan, Hindistan’ın enerji karışımını çeşitlendirmenin hükümetin maliyesini daha iyi yönetmesine izin vereceğini dile getirdi.

Nihayetinde Hindistan’ın esas olarak Orta Doğu’dan yaptığı yüksek petrol ithalatı, ülkeyi ham petrol fiyatlarında ani yükselişe karşı savunmasız kılıyordu ki bu durum bazı yatırımcıların Hindistan’a karşı temkinli olmasının sebepleri arasında. Bakan Pradhan da Hindistan’ın şu anda özellikle daha rekabetçi bir fiyatla piyasada bol miktarda doğal gaz arzı ile enerji karışımına daha fazla gaz eklediğini söyledi. Bakan, ülkenin yenilenebilir enerji kullanımını genişlettiğini de ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu