Yatırım yapmaya başla!

Rusya Hangi Şirketlere Yaptırım Uygulamıyor?

Rusya Hangi Şirketlere Yaptırım Uygulamıyor?

Kasım ayında bir Rus savaş uçağı Türkiye sınırlarını ihlal ettiği gerekçesiyle Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürüldü. Türkiye yaptıkları hareketin angajman kuralları gereği yerinde olduğunu savunsa da Rusya buna itiraz etti. Ardından iki ülke arasında gerilim hızla arttı. Rusya, Türkiye ile olan birçok ekonomik faaliyetine son verdi. Orada yaşayan vatandaşları sınır dışı etti, Türk markalarına yaptırım uyguladı. Ancak şu günlerde bu gerginlik yerini yavaş yavaş sakinliğe bırakmaya başladı. Rusya, bazı Türk markalarına yaptırım uygulamama kararı aldı.

Rus Kommersant Gazetesi tarafından yayımlanan habere göre Rusya; Adl, Colin’s, Defacto, Koton, LC Waikiki, Mexx, Marks&Spencer, Banana Republic, Gap ve Anadolu Efes gibi bazı markalara yaptırım uygulamayacak.

Rusya’ya ürünlerini sorunsuz bir şekilde sokabildiklerini ifade eden LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük; “İhracat başka bir konu; ancak çoğu Türk markası Rusya’da ciddi yatırımlar yapıyor, gayrimenkul sahibi. AVM’lerde önemli yer işgal ediyoruz. Biz olmazsak mağazaları nasıl dolduracaklardı?” şeklinde bir yorum yaptı.

Rusya’da 25 mağazası bulunan giyim markası Adl’nin patronu Zehra Işık ise iki ülke arasında yumuşamanın tam zamanında aşıldığını, Kasım ayından bu yana ilk kez Rusya’ya ürün sevkiyatı yapabildiklerini söyledi.

Rusya’nın yaptırım uygulamayacağı en önemli markalardan biri de Anadolu Efes. Rusya’da 1 milyar dolarlık yatırımları olduğunu ve büyük yatırımları olan şirketlerin etkilenmeyeceğini söyleyen Anadolu Efes Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan; “Ülkede 5 bine yakın çalışanımız var. Bunların büyük çoğunluğu Rus. Üretimde yerli hammadde kullanmaya dikkat ediyoruz. Vergimizi veriyoruz. İşin içinde biraz da vefa var. 98 krizinde yatırıma başladık ve herkes Rusya’dan çıkarken biz kalıp ülkeye katkı sağladık,” şeklinde konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum