Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, Güney Ukrayna’nın Tam Kontrolünü Planlıyor

Rus general, Moskova'nın güney ve doğu Ukrayna'nın tamamını ele geçirmek istediğini açıkladı. İşte haberin detayları;
Rusya, Güney Ukrayna’nın Tam Kontrolünü Planlıyor
HABER GİRİŞ

Rusya’nın merkez askeri bölge komutan yardımcısı olan Rustam Minnekayev çarpıcı açıklamalar yaptı. Minnekayev, Rusya’nın özel askeri operasyon olarak adlandırdığı ikinci aşamada Donbas ve güney Ukrayna’nın tam kontrolünü ele geçirmeyi planladığını bildirdi.

Generalin açıklaması, Moskova’nın Ukrayna’daki son emelleri hakkında en ayrıntılı açıklamalardan biri olarak kabul edildi. Rusya’nın Ukrayna’daki saldırısını yakın zamanda durdurmayı planlamadığını da gösteriyor.

Minnekayev şehir ismi vermezken, güneydeki iki büyük şehir olan Odesa ve Mykolayiv, Ukrayna’nın kontrolü altında bulunuyor.

Interfax ve TASS haber ajansları ise güney Ukrayna’nın tam kontrolünün Moldova’nın Ukrayna sınırındaki ve Kiev’in kendisine karşı yeni saldırılar için bir fırlatma rampası olarak kullanılabileceğinden korktuğu Rusya yanlısı ayrılıkçı Transdinyester bölgesine Rus erişimini artıracağını söylediğini belirtti.

TASS’a göre Minnekayev, Rusya’nın orta Sverdlovsk bölgesindeki bir toplantıda yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın güneyini kontrol etmek, Rusça konuşan nüfusun baskı altında olduğuna dair kanıtların da bulunduğu Transdinyester’in başka bir yoludur,” dedi.

GCM Yatırım Banner

Minnekayev’in bu yorumları üzerine Ukrayna, Rusya’nın daha önceki toprak hırsı olmadığı yönündeki iddialarını yalanladığını söyledi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Twitter’da “Bunu saklamayı bıraktılar. Bugün Rus yağmacıların, tecavüzcülerin ve katillerin komutası, savaşın ikinci aşamasının amacının efsanevi Nazilere karşı zafer değil, sadece doğu ve güney Ukrayna’nın işgali olduğunu kabul etti. Emperyalizm olduğu gibi,” paylaşımında bulundu.

General Rusya’nın RIA haber ajansı tarafından, Rus askeri gerilemeleriyle ilgili basında çıkan haberlerin amacın dışında olduğunu da ifade etti.

Minnekayev, “Medya şimdi silahlı kuvvetlerimizin bazı başarısızlıkları hakkında çok konuşuyor. Ama durum böyle değil. İlk günlerde önceden hazırlanmış pusuya düştüler ve kayıplar verdiler. Ancak Rus silahlı kuvvetleri buna çok çabuk uyum sağladı ve taktik değiştirdi,” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın