Yatırım yapmaya başla!

Rusya, Google ve Facebook’un Kurallara Aykırı Siyasi Reklam Gösterimi Yaptığını Açıkladı

Rusya’nın telekomünikasyon servisi Roskomnadzor, Google ve Facebook’un reklam kurallarını ihlal edecek şekilde hareket ettiğini açıkladı.
Rusya, Google ve Facebook’un Kurallara Aykırı Siyasi Reklam Gösterimi Yaptığını Açıkladı

Günümüzde internet platformları hayatın her alanında etki sahibi olmaya başladı. Geçtiğimiz hafta sonu Rusya’da gerçekleştirilen seçimlerde bu durumun gerçekleştiğine tanık oldu. Sosyal medya platformları gelirlerinin büyük bölümünü reklam gösterimlerinden sağlıyor.

Ancak kimi zaman bu reklamlar, gösterildiği ülkelerin kuralları ile uyumsuzluk içerisinde olabiliyor. Rusya telekomünikasyon servisi Roskomnadzor tarafından yapılan açıklamada Google ve Facebook’a yönelik konuyla ilgili suçlayıcı ifadelere yer verildi.

Ülkemizde olduğu gibi pek çok yerde düzenlenen seçimlerde o döneme özel kurallar uygulanıyor. Bu kurallar arasında propagandalara yönelik düzenlemeler başı çekiyor. Rusya telekomünikasyon şirketi, Google ve Facebook’un reklam gösterimleri ile ülkelerindeki kuralları ihlal ettiğini duyurdu.

Rusya’nın Amerikan Şirketleri ile Sürtüşmesi Sürüyor

Rusya’nın Amerikan Şirketleri ile Sürtüşmesi Sürüyor

Rusya’nın bir süredir Amerika merkezli şirketlerle bir takım sorunlar yaşadığı biliniyor. Geçtiğimiz aylarda dünyada büyük yankı uyandıran televizyon dizisi Chernobyl’e gösterdiği tepki ile gündeme gelen Rusya, konuyla ilgili kendisinin de dizi çekeceğini duyurmuştu. Rusya yönetimi şimdi ise ABD’li teknoloji devleri Google ve Facebook’a tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada seçim dönemlerinde söz konusu teknoloji şirketlerinin siyasi reklamlara yer verdiğini ve bunları kurallara aykırı şekilde yaptıkları belirtildi. Ülkenin denetleyici kurumlarından Roskomnadzor, egemenlik haklarına müdahale edildiğini belirterek, “Bu eylemler Rusya‘nın işlerine müdahale olarak görülüyor ve Rusya Federasyonu‘nda demokratik seçimlerin yapılmasını engelliyor” açıklamasına yer verildi.

Kurumdan gelen bu açıklama sonrası Google ve Facebook yetkililerinden cevap gecikmedi. Google açıklamasında sorumluluk bilinci ile yapılan reklamları desteklediğini ifade ederken, Facebook ise seçim yasaklarına uymak gibi bir zorunlulukları olmadığını belirtti.

Google ve Facebook Açıklama Yaptı

Google ve Facebook Açıklama Yaptı

Roskomnadzor’un ABD’li teknoloji şirketlerine yapmış olduğu uyarı sonrası şirketlerden yanıt geldi. Google’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada ülkenin yerel yasalarına uyum sağlandığı takdirde ilgili reklamların desteklendiği belirtildi. Açıklamada dikkat çeken nokta ise Google’ın siyasi reklamlara yer verildiğine dair herhangi bir yalanlamanın yer almıyor oluşu. Konuyla ilgili sosyal medya devi Facebook’tan da açıklama geldi.

Şirket yetkililerinden yapılan açıklamaya göre ülkenin kendi yerel seçimlerine dair kurallara uymak gibi bir zorunluluklarının olmadığı ifade edildi. Facebook sorumluluğun ilgili reklamları yapan kurumlarda olduğunu ve kendilerini bağlayıcı olmadığını açıkladı. Rus yetkililer konuyla ilgili değerlendirmesinde söz konusu siyasi reklamların incelenmesi adına parlamento komisyonuna gönderildiğini belirttiler. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili ne gibi gelişmelerin yaşanacağı merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum